ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 16:04

Mühendis adayları tarlaya indi


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi'nde öğrenim gören bir grup mühendis adayı, uygulamalı ders için tarlaya indi. KSÜ Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü son sınıf öğrencileri, aldıkları teorik bilgileri tarım arazilerinde pratiğe dönüştürüyor. Doç. Dr. Tamer Üstüner öncülüğünde tarlalarda pratik yapan öğrenciler, HANBEY tarım işletmelerinde makineli pamuk hasadı ve üzüm bağlarını inceledi.

    KSÜ Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Tamer Üstüner, geleceğin ziraat mühendislerine sadece teorik değil, pratik eğitim de verdiklerini söyledi. Şehir merkezindeki tarım arazilerini gezdiklerini ifade eden Üstüner, gezilerle öğrencilerin ürünleri yerinde görme imkanı bulduğunu kaydetti.

    Üstüner, geçmişte insan gücüyle yapılan pamuk hasadının günümüzde yerini makineli hasada bıraktığını belirtti. Pamuk bitkisinin kök, sap, yaprak, çiçek ve tohumdan oluştuğunu aktaran Üstüner, “Pamuk hasadının makine ile yapılmasının bazı olumsuz sonuçlarına karşın, pamuk toplama işçiliğindeki yüksek fiyat ve işçi bulmada yaşanan sıkıntıların devam etmesi nedeniyle makineli hasada geçiş zorunlu hale gelmiştir.” dedi.

    HANBEY Tarım İşletmeleri A.Ş. yetkilisi Mustafa Ulutaş da, mühendis adaylarına pamuk hasadıyla ilgili bilgiler verdi. 400 işçi ile bir günde yapılan hasadın makine ile bir günde yapıldığını belirten Ulutaş, “Hasat’ta verim arttı. Belki tarlada toplanmamış pamuklar görüyorsunuz ama bunlar bizim için kayıp değildir. Çünkü biz kaliteyi alıyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER