ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 16:07

Muhasebecilere 'stresle başetme yolları' anlatıldı

Muhasebecilere stresle başetme yolları anlatıldı


Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Meslekte Birlik Derneği (Adamesbir) Yürütme Kurulu Başkanı Bayram Deliosmanoğlu, zamanla yarışan ve sürekli rakamlara boğularak çalışan meslektaşlarının son dönemde artan iş yükü ile de mücadele ettiğini söyledi.

Adana Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Meslekte Birlik Derneği tarafından ‘Stresle Nasıl Baş Edebilirim’ konulu seminer düzenlendi. Seminerin açılış konuşması yapan Başkan Deliosmanoğlu, çok stresli bir meslek yaptıklarını belirterek, bunun sebebini de şöyle açıkladı: “Muhasebecilik düşünsel faaliyete dayanan, devamlı dikkate gerektiren ve enerji kaybına yol açan çok yorucu ve kişiyi çabuk yıpratan bir meslektir. Özellikle son yıllarda artan iş yükü ile birlikte mükelleflerin genellikle işlerini son güne bırakmalarından dolayı meslektaşlarımız bürolarında sabahlamaktadır.”

STRES KALP KRİZİNİ TETİKLİYOR

Seminerde konuşan Psikiyatrist Dr. İbrahim Bigen, stresin kalp krizini tetikleyen nedenlerden biri olduğunu söyledi. Stresi yok etmenin günümüz şartlarında çok zor olduğunu ifade eden Dr. Bigen, mümkün olduğunca strese sokan faktörlerden, insanlardan ve ortamlardan uzak durulması gerektiğini belirtti. Stresli insanların hobilerler bulmalarını ve hafif dozda bir sakinleştirici kullanmalarını tavsiye eden Psikiyatr Dr. Bigen, “Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Her gün düzenli olarak su için. Özellikle açık havada yapılacak egzersizler, stresle başa çıkmada etkili olan hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Uykunuzu yeterince aldığınıza emin olun. Çok yoğun bir tempoda çalışıyorsanız; belirli aralıklarla mola verin, dik oturun, gözlerinizi kapatın ve 10 dakika kadar zihninizi boşaltın. Sevdiğiniz şeyleri, olmak istediğiniz bir yeri hayal edin. Belirli aralıklarla iş yerinde dolaşın, yürüyün ya da merdiven inip çıkın. Ne olursa olsun eve iş getirmeyin. Eşinizi, sevdiklerinize, çocuklarınıza mutlaka zaman ayırın. Gün içinde kendinize ve hobilerinize zaman ayırın.” diye konuştu.

SAĞLIKLI İLETİŞİM GÜLER YÜZLE BAŞLAR

Seminerdeki diğer konuşmacı Psikoterapist Kadriye Tavşan ise olumlu iletişim nasıl kurulması gerektiğini anlattı. Sağlıklı iletişim için önce güler yüzlü olunması gerektiğini vurgulayan Tavşan, her insanın değerli olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Hayatımızda problemler yaşanabilir önemli olan problemlerin kişilik bozukluğuna dönüşmeden ya da var olan kişilik bozukluğunun hayatınızı daha fazla olumsuz etkilemesine izin vermeden uzman kişiler tarafından sorunun giderilmesidir.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER