ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 16:43

Muhaliflerden Esed rejimine diyalog çağrısı


İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye Muhalif Güçler ve Ulusal Koalisyonu lideri Ahmet Muaz El-Hatip'in Suriye hükümetiyle diyaloğa hazır oldukları yönündeki açıklamasını memnuniyetle karşıladığını söyledi.
    
Hague, yaptığı açıklamada, Suriye'de diyaloğun arzulandığını, öte yandan herhangi bir geçici hükümette Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in kendisinin bulunamayacağını kaydetti.
    
William Hague, ''Elbette, Suriye'de siyasi, diplomatik çözüm görmek istiyoruz. Geçen yıl Cenevre'de hemfikir olduğumuz üzere daima, ortak rıza temelinde muhalefetin ve mevcut rejiminin üyelerinden oluşan geçici bir hükümeti görmek istiyoruz. Ortak rıza pek tabii ki, Esed'in böyle bir geçici hükümetin parçası olamayacağı anlamına gelir'' dedi.
    
Suriye Muhalif Güçler ve Ulusal Koalisyonu lideri Ahmet Muaz El-Hatip dün Suriye hükümetiyle diyaloğa hazır olduklarını, ancak bazı şartları bulunduğunu açıklamıştı.
    
El Hatip, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki iletisinde, bir süredir devam eden bu kanlı sürece son vermek amacıyla Esed rejiminin temsilcileriyle Kahire, Tunus veya İstanbul'da görüşebileceğini kaydetmişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER