ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 14:15

Muğla’nın doğa turizmi master planı çıkarılıyor

Muğlanın doğa turizmi master planı çıkarılıyor


Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Muğla’nın doğa turizmi ve yaban hayatı potansiyelini içine alan bir master plan çalışması başlattı.

Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi olan Muğla’da deniz, kum ve güneşin yanı sıra alternatif turizm alanları oluşturulmaya çalışılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca bu kapsamda doğa turizmi master planı hazırlanıyor. Geçtiğimiz yıl başlayan çalışmalar sonunda 4. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan taslak plan düzenlenen çalıştayla tanıtıldı.

Valilik Vali Özer Türk Salonu'ndaki çalıştaya Vali Mustafa Hakan Güvençer, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Rahmi Mustafa Akıncıoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4. Bölge Müdürü Rahmi Bayrak, Muğla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Kamil Uslu, Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Belediye Başkan Vekili Yavuz Kayı, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Vali Mustafa Hakan Güvençer, yaptığı konuşmada, Muğla’nın sahip olduğu güzelliğin ve değerin fark edilmemesinin olağanın olmadığını belirterek, "Şu zamanda ve mekânda bu muhteşem güzelliğe emaneten sahip olduğumuz için her birimizin omuzlarında ağır bir sorumluluk var. Bu güzelliği önce korumak, sonra insan olmanın gereği bu güzelliğe insanca güzellikler katmak hepimizin görevi. Gelecek nesillere, sadece kendi çocuklarımıza değil, dünya insanlarının geleceğine ve tüm dünya çocuklarına sahip olduğumuz zenginlikleri bugün olduğundan çok daha güzel bir şekilde aktarmak hepimizin sorumluluğundadır." dedi.

Doğa turizmin geliştirilmesine hazırlanan master planın önemli katkı sağlayacağını dile getiren Güvençer, “Katılımcılığın, çok sesliliğin çok önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden mastır plana bütün gayretimizi ve düşüncemizi yansıtmalıyız. Sizin fikirleriniz bizim için çok önemli." diye konuştu.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Akıncıoğlu ise dünyada gelişmekte o doğa ve kültür turizmine biraz daha fazla katkı sağlama adına bu çalıştayı yaptıkları ifade etti. İstatistikler göre turizmin, deniz, kum, güneşten, eğitim, eğlence ve çevreye kaydığını söyleyen Akıncıoğlu, "Koruma kullanma dengesi içerisinde doğanın tahrip edilmeden daha fazla korunarak, farkındalık oluşturarak, yerli ve yabancı turistlerin dikkatlerine sunmanın çabası içerindeyiz. Muğla son derece zengin tabiata sahip. Sulak alanları, milli parkları, flora ve faunası, yaban hayatı ile dünyanın ilgisini çekebilecek potansiyele sahip. Yaptığımız bu çalışma ile doğa turizmini geliştirerek, Muğla’nın özellikle yöre halkına ekonomik katkı sağlanmasını amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Akıncıoğlu, yapılan master planıyla turizm destinasyonunun uzun dönemde sürdürülebilir olmasının amaçlandığını sözlerine ekledi. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER