ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 18:26

Muğla’da Toprak Bayramı kutlandı

Muğlada Toprak Bayramı kutlandı


 Muğla Merkez ilçeye bağlı Bayır beldesinde, Toprak Bayramı etkinliği düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nce organize edilen etkinliğe Vali Yardımcısı Ahmet Ali Barış, Bayır Belediye Başkanı Cumhur Çoban, Kafaca Belediye Başkanı Murat Gökal ve çiftçiler katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, yaptığı açıklamada 11-17 Haziran tarihleri arasının Toprak Bayramı olarak kutlandığını söyledi. Muğla’da büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretiminin bir sektör halinde artarak geliştiğini ifade eden Ekici, “Buna bağlı olarak yem bitkisi üretimi bu oranda artmıyor ve 12 aya yayılacak şekilde üretim yapılamıyor. Ayrıca mevsime bağlı olarak da kaba yem bitkisi temin etmekte sıkıntılar yaşanıyor. Uygun kalitede yem bitkisi bulunamıyor. Bu amaçla İl Özel İdaresi, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve il müdürlüğümüzün kaynakları kullanılarak yonca, lenox, sorgum sudan melezi, dane sorgum, hayvan şalgamı, hayvan pancarı, silajlık ve danelik mısır, fiğ, arpa, yulaf ve triticale üretim çalışmaları başladı ve çeşitler merkez ve ilçelerdeki üreticilere ücretsiz verilerek demonstrasyonlar kuruldu.” dedi.
Konuşmaların ardından dane ve sap verimi yüksek olan “Triticale, ve arpa çeşitleri” ile “sılajlık mısır” çeşitlerinin tanıtımı yapıldı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER