ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 14:11

Muğla'da Kürt meselesi ve Gezi olayları değerlendirilecek


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ), uluslararası katılımlı 7. Ulusal Sosyoloji Kongresi'ne 2-5 Ekim 2013 arasında evsahipliği yapacak. Türkiye'nin tanınmış siyaset, basın ve bilim insanlarının katılacağı kongrede, Gezi olayları ile demokratik açılım süreci ve Kürt meselesi ele alınacak. Sosyoloji Derneği, MSKÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin katkılarıyla düzenlenen kongre, Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Kongrenin ana teması, "Yeni Toplumsal Yapılanmalar: Geçişler, Kesişmeler, Sapmalar" olarak belirlendi. Güncel ve tarihi toplum meselelerinin ve olayların sosyolojik bir perspektiften tartışılacağı kongrede başlıca konular şunlar: Siyasal dönüşümler, küreselleşme, çevre, tüketim, toplumsal cinsiyet, dinsel gruplar, dezavantajlı gruplar, turizm, çocuk çalışmaları, aile çalışmaları, kent ve kentleşme, mekân/kentsel dönüşüm, göç, yeni uluslararası göçler, toplumsal riskler, sosyal politika, eşitsizlikler, toplumsal değişme, demokrasi, sosyal haklar, suç, hukuk, toplumsal düzen, sürdürülebilirlik, yoksulluk, yeni toplumsal hareketler, sivil toplum, bilgi/bilişim/teknoloji, kitle iletişim, internet ve sosyal medya, gündelik hayat, çalışma hayatı, sağlık, örgütlenme, toplumsal bütünleşme/ayrışma, yaşlılık, sosyoloji öğrenimi, ahlâk/etik sorunları, yerlilik/modernlik/evrensellik, güç ilişkileri toplumlar arası bütünleşmeler (AB vb.), ekonomi, finans, siyaset, birey/toplum ikilemi konularında 300'ü aşkın bildiri. beş oturumda sunulacak. Kongreye. uluslararası ve ulusal 500'ün üzerinde bilimadamının katılımı bekleniyor.

Kongrede demokratik açılım süreci, Gezi Parkı olayları, medya ve popüler kültür, sosyal medya başta olmak üzere güncel toplum meseleleri sosyolojik açıdan tartışılacak. Bu kapsamda "Çözüm Sürecinde Kürt Sorunu" başlıklı panele Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Beşir Atalay, Âkil İnsanlar Ege Bölgesi heyeti ve Sabancı Üniversitesi'nden Prof. Dr. Fuat Keyman, Fatih Üniversitesi'nden Prof. Dr. Doğu Ergil, İstanbul Şehir Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ferhat Kentel ve Prof. Dr. Mesut Yeğen, Dicle Üniversitesi'nden Prof. Dr. Rüstem Erkan katılacak. Hürriyet Gazetesi'nden Taha Akyol ve Ertuğrul Özkök, Haber Türk Gazetesi'nden Muharrem Sarıkaya, Radikal Gazetesi'nden Piyale Madra ve yerel basını temsilen Hamle Gazetesi'nden Özcan Özgür’ün katılımlarıyla toplumsal değişim ve dönüşüm sürecinde ulusal ve yerel medyanın rolü tartışılacak.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Türk Edebiyatı Dergisi editörü Beşir Ayvazoğlu, Varlık Dergisi editörü Enver Ercan, Sabah Gazetesi yazarı Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Taraf Gazetesi yazarı TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Bilgehan Özipek’in katılımlarıyla edebiyat ve sosyoloji ilişkisi incelenecek. ABD Oklahoma State Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Duane Gill ve Kanada McGill Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. John A.Hall, sosyolojinin küresel işlevi ve katkısı konusunda konferanslar verecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER