ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 16:16

Muğla'da 2. Tohum Takas Şenliği düzenlendi

Muğlada 2. Tohum Takas Şenliği düzenlendi


Muğla Belediyesi tarafından, yerel tohumların desteklenmesi amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen Tohum Takas Şenliği'ne çiftçiler büyük ilgi gösterdi. Konaklaltı Kültür Merkezin'deki şenlikte panel, turşu yarışması, yerel tohum takası ve sergi düzenlendi.

Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, açılışta yaptığı konuşmada, "Ülkemizin sahip olduğu biyolojik çeşitliliğin zenginliğini hepimiz biliyoruz. Biyolojik çeşitliliğe bağlı olarak gelişen yerel ürünler de kültürel çeşitliliği desteklemektedir. Yerel tohumlar, doğanın her türlü olumsuz etkisine ayak uydurma yeteneğine sahiptir. Yerel tohumların içinde doğanın zor koşullarına uyum vardır, hastalıklara dayanım vardır, çeşitlilik vardır ve en önemlisi hayatın sürdürülebilir gücü vardır. Müdürlüğümüz grup çalışmasında yerel tohumların üretimde ve ıslah çalışmalarındaki önemi, sağlıklı tohum temini, tohumların saklanması, doğal koruma yöntemleri gibi çeşitli konularda eğitimlerle katkıda bulunmuştur. Düzenlenen turşu yarışmasında, yerel ürünlerle yapılmış ve kadınlarımızın maharetli elleriyle hazırlanmış turşuları da görme şansı bulacağız. Müdürlüğümüz olarak gen kaynaklarımız ve kültür zenginliğimizin korunması adına Yerel Tohum Çalışma Grubu'nu destekliyor ve bu çalışmaların devamını diliyoruz." dedi.

Konuşmaların ardından geçilen tursu yarışmasına 14 üretici katıldı. Dört jüri üyesi tarafından tek tek tadılan turşular koku, tat ve renklere göre değerlendirildi. Sonuçta Salih Soyman birinci, Aynımah Ülkü ikinci ve Songül Kara üçüncülüğü elde etti. Şenlikte ayrıca yerel tohumlar, üreticiler arasında takas edildi.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER