ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:18

Muğla Üniversitesi’nde mezuniyet sevinci


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde(MÜ) 2012-2013 eğitim- öğretim yılında mezun olan 4 bin 500 öğrenci, törenle uğurlandı. Öğrenciler kep giymenin mutluluğunu yaşadı.

Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen mezuniyet törenine Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Fevzi Kurşun, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mustafa Işıloğlu ve Prof. Dr. Ali Osman Gündoğan, Vali Yardımcısı Mestan Yayman, Dekanlar, Yüksekokul Müdürleri, daire amirleri, veliler ve öğrenciler katıldı.

Program, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim elemanlarının oda müziği dinletisiyle başladı. Ardından mezunlar adına bir konuşma yapan Teknik Eğitim Fakültesi öğrencisi İbrahim Bezci, mutluluğu ve üzüntüyü bir araya yaşadıklarını ifade etti.

MÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise bir ülkenin bilim ve teknoloji alanındaki gelişmişlik düzeyini yükseltmek için gerekli olan insan kaynağını yetiştiren en önemli kurumların üniversiteler olduğunu söyledi. 2012 - 2013 eğitim ve öğretim yılı sonunda ülkeye 4 bin 500 yetişmiş yeni genç kazandırmanın sevincini yaşadıklarını anlatan Harmandar, "Dört yıl önce aramıza katıldınız. Üniversitemiz; bilginin sevgiyle bütünleştiği, bir bilim merkezi ve sevgi ocağıdır. Burada okumak, bu sevgi ocağında bulunmak ve nihayet mezun olmak bir ayrıcalıktır. Üniversite mezunu olmak, ülkemize olan sorumluluklarımızın daha da artması anlamına gelir. Artık, bundan sonra roller değişti, görev ve sorumluluklar yer değiştirdi. Yeni bir hayat başlıyor. Bu sebeple, bundan sonraki yaşantınızda, üniversite hayatında kazandığınız bilgi, görgü, beceri ve yetkinliklerinizle gerek ulusal, gerekse uluslararası zeminlerde üniversitemizi temsil ederek, birer örnek şahsiyet olacaksınız. Buradan almış olduğunuz bilgi ve sevgi meşalesini ülkemizin her köşesine taşıyacak, dalgalandıracak ve bulunduğunuz her zemin ve toplumda sevginin, dostluğun, barışın ve kardeşliğin mayası olacaksınız." dedi.

Harmandar, üniversitelerin artık sadece kendi iç dünyalarına kapanarak etkin bir eğitim öğretim, araştırma ve geliştirme ortamı oluşturamayacağını dile getirerek, "Üniversitelerin görüş alanı, ufuk çizgisinin de ötelerini kapsayacak genişlikte olmalıdır. Böyle bir görüş alanına sahip olmak, dünyadaki gelişmeleri yakından takip eden, bilgiye ulaşan, onu geliştirerek, çoğaltarak paylaşan ve uluslararası düzeyde yetkin bireyler yetiştirmek için gerekli olan adımları atmak üzere, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, uluslararası nitelikte mezun verme, rekabete açık bir üniversite olma, öğrenci ve öğretim elemanı değişimini artırma, uzaktan eğitimi yaygınlaştırma ve hayat boyu sürekli eğitimi hayata geçirme konusunda gerekli reformları yaparak ulusal ve uluslararası yarışta daha ön sıralara yükselmeyi kararlılıkla sürdürmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından protokol üyelerince tüm fakülte, yüksekokul ve meslek yüksek okullarından ilk üçe giren öğrencilere belgeleri ve ödülleri takdim edildi. Öğrenciler daha sonra keplerini fırlatarak, mezun olmanın sevincini yaşadı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER