ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Kasım 2012 Pazartesi 18:08

Muğla Büyükşehir olmaktan memnun


TBMM Genel Kurulu'nda, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasıyla büyükşehir statüsüne kavuşan Muğla'nın Belediye Başkanı Osman Gürün, ''İlçeler arasında koordinasyon ve hizmetlerin bir bütün olarak yapılması sağlanacak, bu açıdan baktığımızda bir avantaj'' dedi.
    
Başkan Gürün, Büyükşehir Belediye Kanununa pozitif bakılması gerektiğini söyledi. Büyükşehir statüsünün Muğla'ya önemli avantajlar sağlayacağını kaydeden Gürün, değişiklik yapılan yasa ile kentteki hizmetlerin daha aktif olacağını bildirdi.
    
Belediye görevlerinin daha geniş kitlelere yayılacağını ifade eden Gürün, kanalizasyon ve arıtmanın, ulaşımda karayolları dışındaki yol yapım ve araç gereç işlerinin büyükşehir belediyesi sorumluluğunda olacağını belirtti.
    
Muğla'nın büyükşehir olmasından şikayetçi olmadıklarını ancak değişen yasadan dolayı çekinceleri olduğunu ifade eden Gürün, ''İlçeler arasında koordinasyon ve hizmetlerin bir bütün olarak yapılması sağlanacak. Bu açıdan baktığımızda bir avantaj. Ama köylerin mahalle olması, beldelerin kapanması yerel yönetimler açısından yararlı mı, zararlı mı bilmiyoruz'' dedi.
    
Belediye bütçesinin de artacağına işaret eden Gürün, bütçenin artmasıyla yatırımların da artacağını kaydetti.
    
Türkiye'de yeni illerle 29 ilin büyükşehir statüsünde olduğunu dile getiren Gürün, diğer 59 ildeki sorunların da en iyi şekilde irdelenmesi gerektiğini söyledi. Gürün, Büyükşehir Yasası'nın Türkiye'ye neler sağlayıp, kaybettirdiğinin çok iyi irdelenmesi gerektiğine belirtti.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER