ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 13:47

Müftülerden yılbaşı tavsiyeleri geliyor

Müftülerden yılbaşı tavsiyeleri geliyor


Nevşehir Müftüsü Yakup Öztürk, yılbaşı gecesinde Müslümanların dinen yasak olan şeylerden uzak durması gerektiğini söyledi.

İl Müftüsü Yakup Öztürk yaptığı açıklamada, 31 Aralık gecesini 1 Ocak tarihine bağlayan yılbaşının Müslümanlar için de önemli bir gün olduğunu söyledi. 1 Ocak tarihinin Mekke'nin fetih yıldönümü olduğunu hatırlatan Müftü Öztürk, bu gecede Müslümanların dinen yasak olan şeylerden uzak durması gerektiğini vurguladı.

Yılbaşı gecesinin Müslümanlar için büyük anlamının olduğunu söyleyen Müftü Öztürk, "2012 yılı artık yavaş yavaş bitiyor ve 2013 yılına adım adım ilerliyoruz. Ben şimdiden 2013 yılının tüm kardeşlerimize tüm İslam alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini niyaz ediyorum. Bu duamdan da anlaşıldığı üzere, yılbaşında birbirimizin iyiliği için, başarısı için dilek ve temennilerde bulunmanın hiçbir mahsuru yoktur. Bu gecenin aslında bizim için diğer gecelerden çok büyük bir farkı yoktur. Ancak bizlerde miladi takvim kullanıyoruz ve bir yıl bitiyor yeni bir yıl başlıyor. Bu yılın bitimi ve başlayışı elbette bizim de hayatımızda önemli bir yer alıyor. Bu günü her kardeşimiz dilediği gibi geçirebilir. Ancak İslam'a uymayan, Kur-an'a uymayan, sünnete uymayan şeyleri yapmak tabi ki bir Müslüman için caiz değildir, mümkün değildir. " dedi.

    Müftü Öztürk, "Meşru olan, dinen yasak olmayan oturmalar, sohbetler, birlikte zaman geçirmeler ise mümkündür. Yılbaşının, 1 Ocak tarihinin bizim için asıl anlamı Mekke'nin fetih yıldönümü olmasıdır. Bu da İslam âlemi için çok önemlidir. Zira Mekke'nin fethi İslam tarihindeki en önemli hadiselerden bir tanesidir. Artık sevgili peygamberimizin zorla çıkartılmış olduğu bir mekâna, vatanına Allah'ın izniyle tekrar dönüp gelmesi ve İslam'ın artık güçlenmesi, kuvvetlenmesi ve yayılması anlamına geliyor ki bu da bizim için çok önemlidir. Adeta bir bayram günü olarak kutlansa yeridir. Bu günün insanların gönüllerini fethetmeye kapı aralamasını niyaz ediyorum." şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER