ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 21:25

Muftareviç'e "Muradif Çato" ödülü verildi


Bosna Hersek'te faaliyet gösteren insani yardım kuruluşu "Merhamet"in 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla başkent Saraybosna'da düzenlenen törende, TRT Boşnakça Masası Şefi Bekim Muftareviç'e geleneksel "Muradif Çato" ödülü verildi.

Saraybosna'daki Ulusal Tiyatro binasında düzenlenen ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Merhamet'in 100. yılı dolayısıyla gönderdiği mesajın okunduğu törene, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Ahmet Yıldız, Mostar Müftüsü Seid Smaykiç, Saraybosna Müftüsü Huseyin Smayiç, Bosna Hersek'te 100 yıldır faaliyet gösteren Merhamet Yardım Kuruluşu'nun başkanı Hayrudin Şahiç, eski Boşnak lider Eyüp Ganiç ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyük hayırsever Muratif Çato adına 2003 yılından bu yana insani yardım kuruluşu Merhamet tarafından verilen ödülün bu yılki sahibi Bekim Muftareviç oldu. Muftareviç'e ödülü, Merhamet Başkanı Hayrudin Şahiç ve hayırsever Muradif Çato tarafından takdim edildi.

Muftareviç, yaptığı açıklamada, böyle bir ödüle layık görülmekten dolayı onur duyduğunu söyledi.

Ödülün Merhamet tarafından verilmesinin kendisi için ayrı bir önem taşıdığını belirten Muftareviç, bu ödülün kendisine aynı zamanda "Muratif Çato"nun yolundan gitme sorumluluğu getirdiğini de belirtti.

İnsani yardım kuruluşu Merhamet'in bu milletin varlığının temeli olduğunu vurgulayan Muftareviç, "Bana göre Merhamet, bu bölgedeki tüm sorunların çözümü. Bizlere daha fazla Merhamet ve daha fazla hayırsever gerekiyor" diye konuştu.

Merhamet Yardım Kuruluşu Başkanı Hayrudin Şahiç de AA muhabirine, Merhamet'in sadece Bosna-Hersek'te değil, daha geniş anlamda 100 yıldır gelenekleri ve ortaya koydukları sayesinde övgüyle bahsedilebilecek bir kurum olduğunu belirtti.

Şahiç, "Boşnak ulusu 20. yüzyılda savaşlar ve işgaller yaşadı. Birçok ihtiyaç sahibi vardı. 1992 ile 1995 yılları arasında biyolojik anlamda Boşnakların var olma çabasında Merhamet'in rolü çok önemliydi" diye konuştu.

Derneğin aynı faaliyetlere bugün de devam ettiğine değinen Şahiç, hazırladıkları projelerle insanların yardımlarla değil kendi kazandıkları parayla geçimlerini sağlamasına çalıştıklarını söyledi.

Şahiç, Muratif Çato ödülünün 2003 yılında ilk defa Bosna-Hersek'in ilk Devlet Başkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'e verildiğini hatırlatarak, Muftareviç'e ödül verilmesinde, Merhamet'in özellikle Türkiye'de tanıtılmasına sağladığı katkının rol oynadığını bildirdi.
    
Merhamet Derneği
    
Başkent Saraybosna'da 2 Şubat 1913'te kurulan insani yardım kuruluşu Merhamet, bünyesinde 28 aşeviyle ihtiyaç sahiplerine yardım etmeyi sürdürüyor.

Kuruluş, Bosna-Hersek'in yanı sıra Somali, İran, Pakistan, Filistin, Türkiye, Suriye, Japonya, Haiti ve ABD'ye yaptığı insani yardımlarla tanınıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Merhamet'in dünya üzerindeki birçok ülkeden daha yaşlı olduğunu, Türkiye'de ve dünya genelinde çok saygın bir yere sahip olduğunu belirmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER