ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 18:47

Müezzinoğlu: Tıp fakülteleri bizim ötemizde sorumluluk taşıyor

Müezzinoğlu: Tıp fakülteleri bizim ötemizde sorumluluk taşıyor


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, üniversite hastaneleri ve tıp fakültelerinin kendi sorumluluklarının da ötesinde bir sorumluluk taşıdığını söyledi.

        Müezzinoğlu, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde düzenlenen 14’ncü Üniversite Hastaneleri Birliği Derneği’nin toplantısına katıldı. Burada konuşan Müezzinoğlu, “Yaşayan insanımıza sağlık hizmetini en ideal şekilde, gerek bilimsel boyutuyla gerekse tıbbi gelişmelerin ve teknik imkanlar boyutuyla en iyi şekilde sunmak, hükümetimizin, bakanlığımızın bir görevi ve sorumluluğu. Bunu, bundan sonraki süreçte de en ideal şekilde yapabilmenin gayreti ve sorumluluğunu hissederek görevimizi yapmaya çalışacağız. Ama üniversite hastanelerimizin ve tıp fakültelerimizin, bana göre bizim sorumluluğumuzun ötesinde de bir sorumluluğu var.” dedi.

        Bugün, Türkiye’de dünyaya örnek olarak sunulan bir sağlık hizmeti projesi geliştirilebildiyse bunun dinamosunun, hekimler, uzmanlar ve üniversiteler olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, “Dolayısıyla üniversitelerimizin, tıp fakültelerimizin bu anlamda geleceğe, hele hele Türkiye’nin önümüzdeki 2023 ve 2071 projeksiyonlarındaki bizim dünya tıbbında da söz sahibi olacak bir yolculuk yapacaksak, burada tıp fakültelerimizin araştırma, geliştirme sorumluluklarına çok daha dinamik bir şekilde devam etmesi gerekiyor. Bizim asla vazgeçmememiz gereken, ihmal etmememiz gereken, bugünkü hizmet talep edenlere verdiğimiz değer kadar, bilimsel gelişmeleri sağlayacak, Türkiye’yi gelecekte bu alanda söz sahibi yapacak olan alanı da mutlaka önemsemek, asli paydaş olarak görmek herhalde ülkemizin ve milletimizin gelecekte sağlık alanındaki duruşuna karşı sorumluluğumuzdur diye düşünüyorum. İnşallah bu sorumluluğumuzun da hakkını verebilmeyi bizlere Rabb'im nasip etsin.” ifadelerini kullandı.

        Müezzinoğlu, Türkiye'nin 2023 ve 2071 hedeflerine de değinerek, şöyle konuştu: “Ülkemiz 2023’lerde, 2071’lerde şayet dünyada hakikaten söz sahibi olacaksa ki mutlaka olacağız, bu yolculuk başladı, artık geri dönüşü olmayacaktır, ama katma değer üreten, marka üretebilecek alanların en başında yine tıp, tıp sektörü, bilimsel gelişmelerle tıpta katedeceğimiz mesafeler bence en stratejik alanlarımızdan bir tanesi olacaktır.”

        Gelecekte özellikle tıp fakültelerinin dinamiklerinin çok daha sağlıklı olacağı süreci birlikte gerçekleştirmek istediklerinin altını çizen Müezzinoğlu, YÖK Yasası’nda da arzu edilen yapı dinamiğine vurgu yaptı: “Çünkü bu alanlar, bilimsel alanlar, özgürlüğü de ister, güvenceyi de ister. Kendisini bir alana konsantre edebilmeyi de arzu eder. Dolayısıyla son yıllarda belki biraz tartıştığımız, çok güncelleştirdiğimiz konuları hızla geride bırakabilmeyi arzu ediyoruz. Tam gün gibi, ekonomik sıkıntılar gibi bunları inşallah en kısa sürede geride bırakabiliriz. Gelecek toplantılarda da inşallah daha çok akademik, tıbbi, bilimsel gelişmeler, daha iyiyi güzeli başarabilen bir yolculuğu birlikte başarabiliriz diye temenni ediyorum.” 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER