ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2014 Salı 14:24

Müezzinoğlu, Tacikistan Sağlık Bakanı Salimov ile bir araya geldi


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sporcuların sağlık kontrollerinin ve muayenelerinin çok daha ileri düzeyde ve ileri duyarlılıkta yapılması gerektiğini belirterek, "Gençlik Spor Bakanlığımızla bütün sporcularımızla hele hele sağlıkla ilgili tereddütlü sporcularımızla ilgili yeni bir değerlendirme sürecini başlatmakta yarar olduğu kanaatindeyim" dedi.
Müezzinoğlu, çalışma ziyareti çerçevesinde Türkiye'ye gelen Tacikistan Sağlık ve Sosyal Koruma Bakanı Nusratullo Salimov ve bereberindeki heyeti kabul ettikten sonra konuk Bakan ile ortak basın toplantısı düzenledi.
Konuk Bakan Salimov'a Türkiye'yi ziyaretinden dolayı teşekkür eden Müezzinoğlu, iki ülke arasında tarihi ve kültürel bağlar bulunduğunu belirtti. Müezzinoğlu, "Biz, iki kardeş ülkeyiz. Tacikistan, bağımsızlığını ilan ettiğinde, ilk tanıyan ülkeler arasında olmamız, bu değerlere ve geçmişe verdiğimiz önemin bir yansımasıdır" diye konuştu.
İki ülke arasındaki yaklaşık 600 milyon dolarlık ticaret hacminin, yeterli olmadığını dile getiren Müezzinoğlu, önümüzdeki dönemde ekonomik ilişkilerin daha da geliştirileceğine inandığını söyledi.
Türkiye ve Tacikistan'ın arasında 1996'da imzalanan Ortak Sağlık İşbirliği Anlaşması'nın geliştirilerek, yeniden değerlendirileceğini belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:
"Bunun için ortak bir değerlendirme yaptık. İnşallah, özellikle aile hekimliği, performans değerlendirmesi, ilaç ve tıbbi cihaz konusunda Türkiye'nin tecrübesinin aktarılması ve bulaşıcısı hastalık hakkında yeni çalışma alanları oluşturmayı planladık. Çalışma komisyonu, önümüzdeki günlerde bir yol haritasını belirler. Türkiye'nin sağlık alanında yakaladığı tecrübelerin Tacikistan halkına aktarılmasında, sağlık turizmi ve diğer alanlarda ortak projeler geliştirilmesi, eğitim alanında yeni kararların alınabilmesi adına görüşmenin verimli geçtiğine inanıyorum. Tacikistan halkına, Türk milletinin selamlarını gönderiyorum."
Tacikistanlı Bakan Salimov da Türkiye'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkelerinin bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden birinin Türkiye olmasının, onurunu taşıdıklarını söyledi.
İki ülkenin sağlık alanında yeni işbirlikleri geliştirmesini istediklerini vurgulayan Salimov, Bakan Müezzinoğlu'nu Tacikistan'a davet etti.
-Taksim'e yeni hastane
Konuşmaların ardından Müezzinoğlu, gündeme ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "İstanbul'daki patlamanın ardından yaralıların son durumu nedir ve yaralılar neden olaydan sonra Taksim İlkyardım Hastanesine kaldırılmadı" sorusunu üzerine Bakan Müezzinoğlu, dün gerçekleşen olayın ardından yaralıların bir kısmının ayaktan, bir kısmının ise müşade altına alınarak tedavi edildiğini söyledi. Müezzinoğlu, "Bir vaka ciddiydi, onun da tedavisi devam ediyor" dedi.
Taksim İlkyardım Hastanesinin şu anda Gaziosmanpaşa'da hizmet verdiğini ifade eden Müezzinoğlu, "Hastaneyi yeniden projelendirip, ihale sürecini inşallah en kısa zamanda süreci işletip başlatacağız. Taksim İlkyardım Hastanesinin yerine yeni bir hastane yapımı için bu yılın içinde proje süreçlerini tamamlayıp, ihale sürecine getirmiş olacağız" diye konuştu.
Mısır'da düzenlenen Uluslararası Tekvando Şampiyonası'nda müsabaka sırasında kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Seyithan Akbalık'a ilişkin "ritim bozukluğu olan bir sporcu nasıl lisans aldı" sorusunu Müezzinoğlu, şöyle yanıtladı:
"Öncelikle, 21 yaşında genç bir sporcumuzun hayatını kaybetmiş olması bizim için de ülkemiz için de üzücü bir durum. Sporcumuza Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına sabır diliyorum. Sporcularımızın sağlık kontrollerinin ve muayenelerinin çok daha ileri düzeyde ve ileri duyarlılıkta yapılması gerektiğine inanıyoruz. Genç sporcumuzun raporları ve hekim değerlendirmeleri nedir, şu anda onları incelemiş değilim. Genç sporcumuzun vefatından 2-3 saat sonra İstanbul'da Başakşehir Şehir Hastanesinin temelini attığımızda, orada Sayın Başbakanımız da açıkladı. İleri teknoloji, bilimsel değerlendirmelerin üst düzeyde olduğu sporcu hastanesi inşallah ülkemize kazandıracağız. Özellikle milli sporcularımızın, amatör sporcularımızın sağlık muayenelerinin çok daha iyi ve duyarlı yapılması gerektiğini dünkü hadise gösterdi. Geri dönük olarak da Gençlik Spor Bakanlığımızla bütün sporcularımızla hele hele sağlıkla ilgili tereddütlü sporcularımızla ilgili yeni bir değerlendirme sürecini başlatmakta yarar olduğu kanaatindeyim."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER