ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 20:41

Müezzinoğlu: Hedefimiz Türkiye’yi sağlıkta bölgenin merkezi yapmak


Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bundan sonraki hedeflerinin Türkiye’yi sağlıkta bölgenin merkezi yapmak olduğunu söyledi.

        Büyükçekmece, Silivri, Çatalca, Arnavutköy, Esenyurt ve Beylikdüzü bölgelerine hizmet verecek olan 250 yataklı Büyükçekmece Devlet Hastanesi’nin temeli görkemli bir törenle atıldı. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından yaptırılacak hastanenin temel atma törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanı sıra AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Özel İdare Başkanı Hasan Hüsamettin Koçak ve birçok davetli katıldı.

        Törende konuşan Bakan Müezzinoğlu, Türkiye'de 12-13 yıl önce rüyada görülüp inanılamayacak şeylerin yaşanır duruma getirildiğini söyledi. Müezzinoğlu, "Henüz merdivenin ilk basamaklarındayız. Ülke ve millet olarak bu yolculuktaki mesafemizi güçlendirerek kat etmemiz gereken önemli mesafeler var. Bu anlamda 75 milyon ülke insanımızın sağlığa ulaşımını ne kadar kolaylaştırdıysak diğer alanlarda da aynı dinamikleri yakalamamız lazım." diye konuştu.

        Türkiye'yi sağlıkta ileri bir seviyeye taşımak istediklerini belirten Müezzinoğlu, "Farklı alanlardan bir tanesi Türkiye'yi artık sağlıkta bölgenin merkezi yapmak. Bölgemizdeki 1 milyar insan coğrafyasına sağlık turizminde güçlü hizmet verecek noktaya getirebilmektir. Her yıl dünya kadar yaklaşık 16 katrilyon ilaca ödediğimiz paranın veya tıbbi teknolojiye ödediğimiz paranın artık ülkemizde üretilip bölgemize dağıtımı yapılabilen bir noktaya yolculuğumuzu yapmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

        HER BÖLGEYE SAĞLIK HİZMETİ GÖTÜRMEYE ÇALIŞIYORUZ"

        Törende konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise her bölgeye sağlık hizmetini götürmeye çalıştıklarını ve yapımı devam eden birçok hastanenin olduğunu söyledi. Vali Mutlu, şunları kaydetti: "Sadece bir ilçe hariç olmak üzere 38 ilçemizde de devlet hastanelerimiz, eğitim araştırma hastanelerimiz hizmete girmiş olacak. İnşallah o tek ilçemiz de sizin sayenizde hastaneye kavuşturularak tüm ilçelerimiz kendi mahallerinde sağlık hizmetini alabilecek bir noktaya gelmiş olacaktır. Şu an hala devam etmekte olan Ümraniye’de Kadın Doğum ve Eğitim Araştırma Hastanemiz, Bahçelievler Devlet Hastanemiz, Sadi Koruk Araştırma Hastanemiz, Sultangazi Hastanemiz, Sancaktepe Hastanemiz ve Sarıyer’de kısa bir süre önce temelini atmış olduğumuz Devlet Hastanemiz bulunmaktadır."

        "SAĞLIKTA YAPTIĞIMIZ YATIRIMLAR 4 KATRİLYON"

        Sağlıkta ve artan nüfusa karşı her alanda daha fazla hizmet yatırımlarının yapıldığını belirten İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Eğitim alanları hastaneler, kültür merkezleri ve benzer olaylar işte bizde hem hükumetimiz hem de yerel yönetim olarak İstanbul ve ülkemizi geleceğe taşımaya çalışıyoruz." dedi.

        Sağlık alanın da çok büyük yatırımlar yapıldığını aktaran Topbaş, "Ulaşımdan alt yapıya, çevreden sağlığa her alanda varız. Büyükşehir Belediyesi olarak sağlık alanında çok büyük yatırımlar yaptık. Sağlıkta yaptığımız yatırımlar 4 katrilyon civarında olduğunu burada ifade etmek isterim. Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde başlattığı yerel yönetim anlayışını sürdürmeye devam ediyoruz. Bunu ancak biz başarırız biz laf olsun diye konuşanlardan değiliz. Sözümüzü asla yerde bırakmadık. Yapamayacağımız hiçbir şeyi söylemedik. Ne söylediysek arkasında durduk." diye konuştu.

        Konuşmaların ardından Müezzinoğlu, hastanenin 2015 yılında bitirilmesinin planlandığını söyledi. Daha sonra Bakan Müezzinoğlu, Vali Mutlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş birlikte butona basarak hastanenin temeline ilk harcı döktü.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER