ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:39

Müdürlük destek verdi, 11 kadın çilek üreticisi oldu


Kayseri’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün desteğiyle 11 kadın girişimci, kendilerine ait tarlada organiğe yakın kalitede çilek üretti. Çilekler, önümüzdeki yıldan itibaren bir firma tarafından yurt dışına pazarlanacak. Çilek sezonunun turfanda ürününü yetiştiren bayanlar ise, yeni sezonda üretim sahasını genişletmeyi planlıyor.

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kayseri İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kadın Çiftçilerin Çilek Üretmesi Projesi, bakanlık tarafından kabul edildi. Proje kapsamında Kocasinan ilçesi Cırgalan bölgesinde 11 bayan çiftçi seçildi. Bayanlar ilk olarak Adana’ya götürülerek, buradaki çilek bahçeleri gezdirildi. Daha sonra her birine birer dekar alana yetecek kadar çilek fidesi dağıtıldı. Bayanlara, kapalı örtü sistemi kurulması, ilaçlama, çilek bakımı ve teknik destek konularında da yardımcı olundu. Proje başarıyla sonuçlandı. Aroma, koku ve lezzet olarak organiğe yakın çilek üretimi yapıldı. Çilekler, son turfanda ürün olduğu için şu anda kilosu 5-6 liraya satıyorlar. Proje kapsamında çilek üretimi yapan kadın çiftçi sayısı önümüzdeki sene arttırılacak. 11 bayan çiftçi de 1 dekarlık alanı 3, 5 ya da 10 dekara kadar çıkartmayı düşünüyor.

    Eşinin de desteğiyle projede yer aldığını belirten Esra Yavuncu, çok memnun kaldıklarını söyledi. İlk başlarda biraz zorlandıklarını anlatan Yavuncu, “Ama sonucu görünce çok memnun kaldık.” dedi.

    Çilek yetiştirmeye ‘ya başarılı olamazsak’ endişesiyle başladığını belirten Nadire Bayram da, zahmete değdiğini ifade etti. Daha önce biber üretimi yaptıklarını anlatan Bayram, “Çileği ilk defa yaptığımız için biraz zorlandık. Zahmet çektiğimizi düşünenler oldu. Ama başarılı olduk. Bu işi sürdürmeyi düşünüyorum.” diye konuştu. Bir başka üretici Fatma Yavuncu da, getirisi iyi olan bir tarım ürünü yetiştirdiklerini belirterek projeyi hayata geçirenlere teşekkür etti.

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kayseri İl Müdürü Özkan Kayacan ise kadın çiftçilerin kendi ürettikleri çilekleri pazar sıkıntısı yaşamadan yüksek fiyatlara sattıklarını söyledi. Bu proje sayesinde Kayseri’de çileğin yetiştiğini de gösterdiklerini belirten Kayacan, “Hedefimiz burada üretilen çileği yurt dışına satabilmek. 2014 yılından itibaren bir firma aracılığıyla bütün ürünleri ihraç etmeyi planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

    Bu arada Tomarza ilçesinde de bir firma 400 dekar alanda çilek fidesi üretimi işine başladı. Mevsimsel olarak 150–200 kadın işçi çalıştıran firma, Kayseri’deki kadın çiftçilerin ürettiği çilekleri de alım garantisi verdi. Firma, 400 dekarlık çilek fidesi yetiştirme alanını önümüzdeki yıl 800 dekara çıkarmayı hedefliyor.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER