ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 18:13

Mudanya'da son yapay resifler denize bırakılıyor

Mudanyada son yapay resifler denize bırakılıyor


Bursa'nın Mudanya ilçesinde iki yıl önce başlatılan 'Bizim Denizimiz' adlı projenin finalinde son yapay resifler denize bırakılıyor.

Mudanya Belediyesi, Ege Üniversitesi Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi, Çekirge Lions Kulübü ve Emine Örnek Eğitim Kurumları’nın işbirliğinde 2011 yılından bu yana yürütülen 'Bizim Denizimiz' projesinin finali Demirhane mevkiinde dolgu alanında yapıldı. Mudanya Kaymakamı Adem Öztürk’ün de hazır bulunduğu törene, proje ortakları ile üyeleri katıldı.

Mudanya Belediye Başkanı Hasan Aktürk, deniz, tarih ve yeşil alan yönünden zengin olan Mudanya'nın rotasını turizme çevirmek istediklerini kaydetti. Aktürk, yasal olmayan avlanmaların önüne geçmesine olanak sağlayacak bu projeyle birlikte ilçenin turizme ve işletmeye yönelik hedeflerinin tamamlayıcısı olacağını söyledi. Her biri bin 800 kilogram civarında olan, 1,20x1,20 metre boyutlarında olan resifleri denize bıraktıklarını ifade eden Aktürk, "Dünden beri 100’ün üzerinde resifi denize attık. Bugün finalini gerçekleştirdiğimiz bu törenle birlikte de hiç ara vermeden önümüzdeki yıl yaz sezonuna kadar Arnavutköy’den Güzelyalı’daki İDO iskelesine yakın bölgedeki 12 ayrı noktada, resifleri 25’erli öbekler şeklinde 15–25 metre derinliklere bırakacağız." diye konuştu.

Hassas eko sistemlerin korunması ve balıkçılığın geliştirilmesi amacıyla kaynakların üretimini artırmak ve desteklemek için tasarlanan ilk bölümünde 300 resifin törenle 2 yıl önce denize bırakıldığını hatırlatan Çekirge Lions Kulübü proje lideri Halil Akgül, hedeflerinin toplamda bin 200 yapay resifi denizle buluşturmak olduğunu söyledi. Denizdeki yaşayan canlıların korunması ile balıkçılığın ve turizmin gelişmesi için bu projeye ihtiyaç olduğunu belirten Mudanya Kaymakamı Âdem Öztürk, başta proje sahipleri olmak üzere sponsorlara ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Proje yürütücülerinden Emine Örnek Eğitim Kurumları’nın sahibi Emine Örnek ise Bursa’da en fazla yeşil bayrağa sahip olan okul olduklarını belirterek, çevre konusunda 7 adet olan bayrağı okula, resif projesiyle birlikte yeni bir bayrak daha ekleyeceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmalar ardından, denizdeki canlı çeşitliliğini arttırmak ve trolü engellemek adına hazırlanan beton bloklar denize bırakılmak üzere kepçeyle 'Arıburnu' gemisine yüklendi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER