ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 11:18

Mudanya Mütareke Evi’nde restorasyon başladı

Mudanya Mütareke Evinde restorasyon başladı


Bursa Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Kurtuluş Savaşı sonunda imzaladığı en önemli anlaşmalardan birine ev sahipliği yapan Mudanya Mütareke Evi Müzesi’nin restorasyonuna başladı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mudanya Belediyesi ile gerçekleştirilen protokol çerçevesinde hayata geçirilen restorasyon için yüklenici firma Öztimur Yapı Proje İnşaat şirketi, müze binası etrafında iskeleleri kurarak çalışmaları başlatttı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın kontrolünde yapılan restorasyon kapsamında, dört katlı ahşap evin bodrum kat, zemin kat, birinci kat ve çatı olmak üzere binanın tüm bölümlerinin elden geçirileceği öğrenildi.

Mütareke binasının restorasyonu ile ilçenin tarihi kimliğinin pekiştirilmesine katkı sağlanacağını ifade eden Belediye Başkanı Hasan Aktürk, restorasyon çalışmalarına öncülük eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye katkılarından dolayı teşekkür etti. Mütareke Evi’nin restorasyon ardından fiziki şartlarının sağlıklaştırılacağını ve görsel güzelliğinin artırılacağını ifade eden Başkan Aktürk; müzenin, restorasyon çalışmaları dolayısıyla 22 Aralık 2013 tarihine kadar ziyaretçiye kapalı olacağını da kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER