ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2013 Cumartesi 23:43

"Müdahale etmeyeceğiz"

"Müdahale etmeyeceğiz"

İçişleri Bakanı Muammer Güler devam eden Gezi Parkı eylemleriyle ilgili beklenen açıklamayı yaptı.


İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul ve diğer şehirlerde toplam 939 gözaltının olduğunu, 26 güvenlik görevlisi ile 53 vatandaşın da yaralandığını açıkladı.

Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda düzenlenen 11. Türkçe Olimpiyatları açılış programına katılan Bakan Güler, girişte basın mensuplarının sorularını cevapladı. Taksim’de başlayan daha sonra Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleşen olaylarda gelinen son duruma ilişkin Güler, “48 ilimizde 90’nın üzerinde basın açıklaması ve korsan gösteri oldu. Bununla ilgili olarak polisimiz gerekli önlemleri almıştır. Birçok yerde de gerektiğinde müdahaleler de yapıldı. Şu anda 939 gözaltı var. Bir kısmının ifadeleri alınarak serbest bırakılıyor, bir kısmı da Cumhuriyet savcılarının talimatları gereğince sorguları devam ediyor, mahkemeye sevk edilecek.” diye konuştu.

"CHP İÇİN POLİS ÖNLEMLERİ KALDIRILDI"

Olaylarda 26 güvenlik görevlisi ile 53 de vatandaşın yaralandığını kaydeden Güler, şu bilgileri verdi: “Saat 16.00'dan itibaren Taksim'de CHP için polis önlemleri kaldırıldı. Bu eylemlerle ilgili önlemleri güvenlik almaya devam edeceğiz.”

Güler, bir gazetecinin, "Bu kalabalık Taksim'de duruyor. Bir aşamadan sonra müdahale söz konusu mu?" sorusuna, gülerek, "Evet, duruyorlar. Biz de biliyoruz. Hemen müdahale etmemizi istiyorsanız, müdahale etmeyeceğiz" karşılığını verdi.

"BAZI YANLIŞLAR OLABİLİR"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, Taksim Gezi Parkı ve diğer yerlerde yaşanan olaylarda geniş müdahalesi yapılması nedeniyle bazı eksiklikler ve yanlışların olabileceğin söyledi.

11. Türkçe Olimpiyatları'nın açılışına katılan Bakan Güler, çıkışta basın mensuplarının Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan olaylar hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Güler, "Hak özgürlüklerin korunması noktasında gerekli gayreti özeni göstereceğiz. Elbette geniş müdahalelerin yapıldığı yerde eksiklikler olabilir, yanlışlıklar yapılmış olabilir. Başbakanımızda bunu ifade etti. Derhal İstanbul'da ve diğer yerlerde yaşanan olayların incelenmesi için bütün iddialar ve görüntüleri kapsayacak şekilde tespit yapacağız. Elbette yetkisini aşan insanlarla ilgili olarak mutlaka gerekli işlemler yapılacaktır." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER