ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 12:24

Mucit gençler robot için kampa girdi


Gediz Üniversitesi, 2’nci Robot Yarışması düzenledi. İzmir Fen Lisesi, Saint Joseph Koleji gibi okullardan robot teknolojilerine meraklı 60 öğrenci ve ABD’nin bu alandaki şampiyon gençleri buluşturuldu. Öğrenciler bir hafta içinde ropotlarını hazırlayıp dereceye girmek için yarıştıracak.

    Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, bilime ve teknolojiye meraklı liselileri teşvik etmek için bir kez daha kolları sıvadı. Gediz Üniversitesi Robot Yarışması’nın (ROBOGED) 2’ncisi gerçekleştirildi. Yarışmaya, Atatürk Lisesi, İzmir Fen Lisesi, Saint Joseph Koleji, Yamanlar Fen Lisesi, Bornova Anadolu Lisesi, Karşıyaka Anadolu Lisesi, 60. Yıl Anadolu Lisesi, Mazhar Zorlu Anadolu Teknik ve Plastik Endüstri Meslek Lisesi, Özel Ege Koleji ile Özel Bornova Koleji katıldı.

    Robot teknolojilerine ilgi duyan İzmirli 60 öğrenci, ilkinde olduğu gibi yine ABD’li gençlerle buluşturuldu. Esnek zekalı insansı robot teknolojisinin kullanıldığı uluslararası yarışmalarda dereceleri bulunan Orlando Bilim Okulları öğrencileriyle birlikte kampa girildi. Onlara Gediz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümlerinden ve Mekatronik Programı’ndan akademisyenler ile öğrenciler de eşlik etti. Asus Bilgisayar’ın katkı verdiği organizasyonda, her lise bir hafta içinde kendi robotunu hazırlayacak, ardından da arenaya çıkılacak. Liselilerin ortaya çıkardıkları robotlar yarıştırılacak.

    Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar, geleceğin bilim insanlarını ülkemize ve insanlığa kazandırmaya çalıştıklarını açıkladı. Prof. Dr. Batar, “Bilime, teknolojiye meraklı çocuklarımızın her zaman yanındayız, onlara her konuda destek olacağız. Yeter ki bilimde çığır açacak, Türkiyemizi teknoloji üretip dünyaya satan ülke haline getirecek insanlar yetişsin.” dedi.

    EN YETENEKLİ ROBOTU YAPAN OKUL KAZANACAK

    İlki 2011 yılında gerçekleştirilen ROBOGED’e 6 okul katılmış, Bornova Anadolu Lisesi ve Karşıyaka Anadolu Lisesi birincilik ödülünü paylaşmıştı. Bu kez 10 lise yer alıyor. Her okul hazırladığı robotla jüri önüne çıkıp arenada yarışacak. Engelleri aşıp topları istenen hedeflere atarak en çok puanı toplayan robotu hazırlayan ekip şampiyonluk kupasını kaldıracak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER