ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 20:49

"Mübareksiz Mübarek günleri yaşatılıyor"

"Mübareksiz Mübarek günleri yaşatılıyor"


Zonguldak’ta emekli olduktan sonra 7 yıl önce Mısır’a yerleşen Dr. Aynur Eryiğit Bader, bu ülkede her şeyin devrik lider Hüsnü Mübarek’in istediği şekilde geliştiğini öne sürdü.

Mısır'da şiddet olaylarının artması üzerine memleketine dönen Dr. Aynur Eryiğit Bader, Zonguldak’ta düzenlenen protesto gösterilerine destek verdi. Madenci Anıtı'nda toplanan Mısır Halkı Dayanışma Platformu üyeleri, Mısır'da güvenlik güçlerinin, darbeye karşı çıkanlara ateş açmasını protesto etti. Protesto gösterisinde 'Tevhid, adalet, özgürlük, Zonguldak'tan Mısır'a selam, Direnişe devam, Defol Sisi, seninleyiz Mursi, Zulüm karşısında tarafsız kalmak namussuzluktur ve Katlettiniz, Astınız, Yedirmeyiz' yazılı döviz açıldı.

Mısır Halkı Dayanışma Platformu sözcüsü Kamuran Aşkar’ın yaptığı konuşmanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

MISIR’DA YAŞAYAN TÜRK DOKTOR DARBE ÖNCESİ YAŞADIKLARINI ANLATTI

Madenci Anıtı’ndaki eylemin ardından Mısır’da darbe öncesi yaşananları anlatan Dr. Aynur Eryiğit Bader, "Ben her iki olayda da Mısır'daydım. Hüsnü Mübarek gittikten sonra Mısır’da bir takım sıkıntılar görülmeye başladı. Mesela benzin sıkıntısı yaşanmaya başladı. Hiç benzin sıkıntısı yaşandığını hatırlamıyorum. Benzin istasyonlarında uzun kuyruklar oluşuyordu. Taksiciler ve dolmuşçular ülkede eylem yapmaya başladı. Ayrıca tüp karaborsaya düşmüştü. Bugün aldığınız bir şeyi yarın aynı fiyata kesinlikle alamıyordunuz. Halk zaten fakirdi. Bir kısmı gerçekten safiyane fakirlikten bunaldığı için Tahrir Meydanı’na katıldı. Bir kısmı da Suudi Arabistan para verdiği için meydana döküldü. Mursi zamanında yaşanan sıkıntılar ordunun elindeydi ve tamamen suni sıkıntılardı." dedi.

ÜLKEDE SUNİ BENZİN KITLIĞI YAŞATAN 3 BÜYÜK ŞİRKET, 3 GENERALE AİT ÇIKTI

Mursi’nin darbeden 3 gün önce canlı yayına çıkarak ülkede kesinlikle benzin sıkıntısı olmadığını, 3 büyük şirketin karaborsadan kazanmak için böyle bir suni kriz oluşturduğunu açıklayabildiğini aktaran Dr. Bader, "İhtilal olduktan sonra bütün sıkıntılar bitti. Ve biz öğrendik ki o üç büyük şirket, 3 generale aitmiş. Dolayısıyla onlar suni olarak böyle bir sıkıntı oluşturmuşlar." şeklinde konuştu.

Mısır’da şu anda her şeyin devrik lider Hüsnü Mübarek’in istediği şekilde geliştiğini iddia eden Bader, şunları söyledi: "Mısır’da şu anda Hüsnü Mübareksiz Mübarek günleri yaşatılmaktadır. Zaten eğer izlediyseniz Tahrir Meydanı'nda Mübarek’in posterleri vardı. İhtilal yapıldığı gün hapishaneden hastaneye sevk edildi. Şu anda her şey Mübarek’in istediği şekilde olmaktadır. Asker kendi halkına kurşun sıkıyor. Ben Mısır’da iç savaş olacağına ihtimal vermiyorum. Ben Zonguldak’a gelmeden önce Mısır’daki Adeviye Meydanı'nın üzerinde 5 tane savaş uçağı dolaşmaktaydı. Ordu yönetimi bu direnişi kesinlikle kanuni olarak bitireceklerini söylemişlerdi. Kanuni olarak müdahalelerini de gördük."

MISIRLI GENEL CERRAH İLE EVLİ

Dr. Aynur Eryiğit Bader, Milli Eğitim'den emekli olduktan sonra 7 yıldır önce Mısır’a yerleştiğini ve burada Mısırlı genel cerrah Prof. Dr. Muhammed Bader ile evlendiğini kaydetti. Eşiyle dün telefonla görüştüğünü anlatan Bader, "Eşim hiç hastaneden çıkamadıklarını, acil servise sürekli yaralılar geldiğini söyledi. Her gün oradaki arkadaşlarımı arıyorum. Durumlarından haberler alıyorum. Hatta diş doktoru bir arkadaşımı aradım, ağlamaktan konuşamadı." dedi.

Bader, arkadaşlarının durumunu aktarırken gözyaşlarını tutamadı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER