ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 12:40

MŞÜ’de dinler arası hoşgörü uygulaması

MŞÜde dinler arası hoşgörü uygulaması


 Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, kampüs alanında İslam dini dışındaki diğer dinlere mensup olan kişi veya kişilerin ibadet etmeleri için projeleri olduğunu açıkladı.

Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, basın toplantısı düzenleyerek kampüste yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Diğer dinlere mensup kişi veya kişiler için projelerinin olduğunu belirten Rektör İnanç, “İbadet ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri küçük mekânlar hazırlamak gibi projelerimiz var. Öğrencimiz, personelimiz ya da bir misafirimizin, farklı dine mensup olanların gelip rahat bir şekilde kendi inançlarına göre ibadetlerini yapabilecekleri mekânlar hazırlamayı düşünüyoruz.” dedi.

Yeni rektörlük binası da yapacaklarını hatırlatan İnanç, “Rektörlük binası mühür şeklinde bir görünüme sahip olacak. Osmanlı'nın son dönemleri, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk dönemlerindeki klasik Osmanlı konağı şeklinde tasarlandı. Yapı olarak bakıldığı zaman bir mührü andırıyor. Mührün yuvarlak kısmı rektörlük katını, alt kısmı ise idari birimleri ifade ediyor” diye konuştu.

İnşaatı devam eden eğitim fakültesi 2. ve 3. etap dersliklerinin, spor salonu ile sosyal tesislerin, ekim ayında hizmete gireceğini ifade eden İnanç, “Merkezi laboratuvarlarımız ile kütüphane ve bilgi işlem binalarımızda son rötuşlar yapılıyor. Nisan ayı içerisinde söz konusu her iki binamız da faaliyete girmiş olacak. İnşaatı devam eden Eğitim Fakültesi 2. ve 3. etap dersliklerimiz ve kapalı spor salonumuz ile sosyal tesislerimiz ise Eylül ve Ekim ayları içerisinde öğrencilerimiz ve personelimizin hizmetine girmiş olacak. Bu arada 2012 yılı sonunda ihalesini yaptığımız projelerimizden kongre ve kültür merkezimizin ihalesi kesinleşti. Yaklaşık 18 milyon 500 TL maliyeti olan ihalemize 12 milyon 350 bin TL’ye gerçekleşmiş oldu.” bilgilerini aktardı.

Üniversite içerisinde çarşı binası yapacaklarını vurgulayan Rektör İnanç, “Çarşı binamızın mimarisini hazırlarken mimarımıza nostaljik bir bina olması yönünde talepte bulunduk. Binaya girdiğimizde eski bir binaya girmişiz hissinin uyanmasını arzu ettik. 2 bin 500 metrekarelik bir alanı kapsıyor. İçerisinde lokanta, pastane olacak. Bunların yanı sıra market, fırın, banka şubeleri ve çeşitli büyüklükte dükkânları olan bir tesis olacak. Bir yıl gibi bir süre içerisinde hem yeni rektörlük binasını hem de çarşı binasını bitirip hizmete açacağız.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER