ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:10

Moskova'da Bolotnaya davası


Moskova Zamoskvoretskiy Mahkemesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i protesto için düzenlenen olaylarda gözaltına alınanların yargılandığı "Bolotnaya davasında" 8 sanığa, 2 yıl 6 ay ile 4 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi.
Putin'i protesto amacıyla başkent Moskova'daki Bolotnaya Meydanı'nda 2012 yılında muhalif gruplar tarafından organize edilen mitingde polis ve göstericiler arasında çatışma çıkmış, yaklaşık 400 kişi gözaltına alınmıştı. Olaylardan sonra tutuklu yargılananlardan sekiz kişinin davasına bugün devam edildi.
Mahkeme, daha önce suçlu bulduğu sanıklara kamu düzenini bozmak, polise mukavemet, fiziksel şiddet ve hayati tehlike oluşturmak suçlarından 2 yıl 6 ay ila 4 yıl arasında hapis cezaları verdi.
Savunma avukatları cezaya itiraz ederek, bir üst mahkemeye başvuracaklarını söyledi. Bugün akşam saatlerinde Moskova'da mahkemenin verdiği kararı protesto etmek için eylem düzenlenmesi bekleniyor.
- Yaklaşık 200 kişi gözaltına alındı -
Çok sayıda kişi sabah saatlerinden itibaren mahkeme binası önünde ''Bolotnaya tutuklularına" destek vermek için toplandı. Mahkeme önünde geniş güvenlik önlemleri alan polis, grup içinden slogan atan ve binaya yürümeye çalışanlara müdahale ederek gözaltına aldı.
Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın Moskova Emniyeti Basın Merkezi'ne dayandırarak verdiği rakamlara göre, gruptan yaklaşık 200 kişi toplumsal düzeni bozmak suçundan gözaltına alınarak, polis merkezine götürüldü.
Gözaltına alınanlar arasında Putin karşıtı gösterilerin kilit ismi olarak nitelendirilen muhalif aktivist, blog yazarı ve avukat Aleksey Navalnıy, muhalif müzik grubu Pussy Riot üyeleri Mariya Alyohine ve Nadejda Tolokonnikova, Sol Cephe lideri İlya Yaşin ve gazeteci Sergey Parhamenko'nun da yer aldığı belirtildi.
Bu arada, insan hakları ombudsmanı Vladimir Lukin, Bolotnaya davası sanıklarına verilen cezasının aşırı sert olduğunu dile getirdi. Lukin, "Eğer savunma avukatları, cezaya itiraz ederse onları destekleriz" dedi.
- Kremlin: "Af talebi olursa Putin değerlendirecek" -
Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov ise prensip olarak mahkemenin verdiği kararlara yorum yapmadıklarını dile getirerek, Bolotnaya davası tutuklularının af talebinde bulunması durumunda Putin'in bunu değerlendireceğini ifade etti.
- Bolotnaya davası -
Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2011'de üçüncü kez devlet başkanlığına aday olması Rusya'da büyük itirazlara yol açmış, 2011 sonlarından itibaren Putin aleyhine gösteriler düzenlenmeye başlamıştı. 4 Mart 2012'de Putin'in yeniden seçilmesiyle gösterilere katılanların sayısında artış olmuş, devlet başkanlığına geçeceği 7 Mayıs 2012'nin bir gün öncesinde Moskova'daki Bolotnaya Meydanı'nda Putin'i protesto amacıyla "Milyonların Yürüyüşü" mitingi düzenlenmişti. Mitingde, polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmada yaklaşık 80 kişi yaralanmış, 400 kişi gözaltına alınmıştı.
"Bolotnaya" olaylarına karışanlardan bazılarının davaları devam ediyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER