ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 13:19

Moritanya'da seçim sonuçları açıklandı


Moritanya'da ikinci turu 20-21 Aralık'ta yapılan genel ve yerel seçimlerin resmi sonuçları açıklandı.
Moritanya Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Abdullah Velid Esvid Ahmed, yaptığı basın açıklamasında, iktidardaki Cumhuriyet İçin Birlik Partisi'nin genel seçimlerde oyların yüzde 50.3'ünü, yerel seçimlerde ise yüzde 73.8'ini aldığını ifade etti.
Moritanya halkının barışcıl yollarla iktidarın belirlenmesi için sarfettiği demokratik teşebbüse dikkati çeken Velid Esvid, halkın sandık başına giderek bilinçli bir siyasi tavra sahip olduklarını ispat ettiğini dile getirdi.
Velid Esvid, seçimlerin ilk turuna ilişkin şu verileri açıkladı:
"İki turun sonucunda 147 sandalyelik parlamentoda Cumhuriyet İçin Birlik Partisi 74 olmak üzere mevcut yönetim yanlısı partiler 110 sandalye almaya hak kazandı. Muhalif kanat ise 16'sı Tavasul Partisi, 12'si Uzlaşma Partisi olmak üzere toplamda 37 milletvekili çıkardı. Yerel seçimlerde ise adaylar 218 belediye için yarıştı. Cumhuriyet İçin Birlik Partisi 161, Tavasul Partisi 16, seçim koalisyonu yapan üç muhalif parti 7 belediyede başarı gösterirken kalan 34 belediye ise diğer partiler arasında dağılıyor."
İkinci turda adayların parlamentodaki 30 sandalye için yarıştığını belirten Velid Esvid, "Cumhuriyet İçin Birlik Partisi 22, El-Hırak Partisi 2, muhafazakar Kalkınma ve Islah için Ulusal Birlik Partisi (Tavasul) 4, Sosyal Demokrat Partisi (Uzlaşma) 2 milletvekili çıkardı" dedi.
Velid Esvid, yerel seçimlerde ise ikinci turda 113 belediye için yarışıldığını söyleyerek, "Cumhuriyet İçin Birlik Partisi 80 belediyede başarı sağladı. Muhalefet kanadı ise 13'ü Tavasul Partisi olmak üzere 15 belediyede başarı gösterirken, 18 belediye, iktidar partisi yanlısı siyaset izleyen küçük partiler kazandı" diye konuştu.
Tavasul Partisi Genel Başkanı Muhammed Cemil Mansur seçimlerin hile ile gölgelendiğini iddia etmiş, bağımsız seçim komisyonunu boykot ettiğini açıklayarak, siyasi diyalog çağrısında bulunmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER