ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Mart 2014 Pazar 17:20

Molla Barzani Diyarbakır'da anıldı

Molla Barzani Diyarbakırda anıldı


Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa Barzani’nin 35'nci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma programı büyük katılımla gerçekleşti.

Kürdistan bayraklarının asıldığı, Kürdistan haritasının lazerle duvara yansıtıldığı salonda, Kürt marşı olarak bilinen Ey Raqip okunduğu sırada salondaki herkes ayağa kalkıp saygı duruşunda bulundu. Kürt Demokrasi Platformu’nun düzenlediği anmaya çok sayıda AK Partili, HAK-PAR’lının yanı sıra Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden siyasetçi katıldı.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Rönesans Düğün Salonu’nda düzenlenen anma programı, Kürt Demokrasi Platformu Başkanı Sertaç Bucak’ın açılış konuşmasıyla başladı. Bucak, Molla Barzani’nin 1903 yılında Osmanlı döneminde, Diyarbakır cezaevinde kaldığını belirterek, “Bugün 100 yıl sonra Diyarbakır’da büyük katılımla onu anıyoruz” dedi.

Programda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Temsilcisi Dr. Cafer İbrahim Eminki de bir konuşma yaptı. Eminki, çözüm sürecinin çok önemli olduğunu, altın gibi bir fırsat yakalandığını dile getirdi. Açılış konuşmalarından sonra Molla Mustafa’nın mücadelesini anlatan belgesel izletildi. Program, daha sonra Prof. Dr. İsmail Beşikçi ve yazar Vahdettin İnce’nin konuşmacı olarak katıldığı panelle sona erdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER