ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 14:59

Model uçaklar gösteri yaptı

Model uçaklar gösteri yaptı


Hava Harp Okulu tarafından düzenlenen Future Flight Desing (Geleceğin uçağını tasarla) yarışmasına katılan model uçaklar Hazerfan Havaalanı’nda gösteri yaptı.

Hava Harp Okulu'nun geleceğin uçağını tasarla yarışmasına katılan 14 model uçak havada gösteri yaptı. Yarışmaya katılan uçaklar, havalandıktan bir süre sonra yere paraşüte su şişesi bıraktı. Yarışmacılar, uçakları uzaktan kumanda ile kontrol etti.

Yarışmada, Ankara Model Uça'ı birinci gösteride birinci, ikinci gösteride ise üçüncü oldu. Bursa Teknik Üniversitesi model uçağı da ikici seçildi.

Yarışmada birinci olan Ankara Model Uçağı takım lideri İsmail Yücel, uçağın özelliklerinden bahsetti. Yücel, “Bu uçak özel bir görev için tasarlandı. Boş uçmuyor. Üzerindeki 3 tane su şişesini taşıyarak yere bırakıyor. Bir su şişesini de sırtında taşıyor. 3 kiloluk yükü rahatlıkla taşıyabiliyor.” dedi.

Hava Harp Okulu öğrencilerinin tasarlayıp, yarışmada dördüncü olan uçağın takım lideri Recep Salım ise, “Uçağı yapmadan önce uçağımızın ne kadar yükü taşıyabileceğini tahmin etmeye çalıştık. Şu anda uçağın en boş hali 5 kilogram. Yarışmanın koşullarına göre 3 görevi yerine getirebilecek bir tasarım ortaya çıkardık.” ifadelerini kullandı.

Yarışmada dereceye girenlere Hava Harp Akademisi tarafından ödül verildi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER