ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Eylül 2013 Cuma 13:13

MOBESE kameraları okul güvenliği için de çalışacak


SERDAR AÇIL-SARP ÖZER - Emniyet Genel Müdürlüğünce okul güvenliği ve çocukların suçtan korunmasına yönelik tedbirlere ilişkin yayımlanan genelgeye göre, MOBESE kameralarının izleme noktaları, okul güvenliği dikkate alınarak tespit edilecek.
İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasındaki "Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu/Önleyici Tedbirlerin Arttırılmasına İlişkin İşbirliği Protokol" kapsamında hazırlanan genelge, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar tarafından imzalanıp tüm illere gönderildi.
Buna göre, polis, çocukların okula geliş ve gidiş saatlerinde, okulun etrafında, çevredeki yollarda genel asayiş ve trafik önlemleri alacak. Okul idareleri ile gerekli koordinasyon kurulacak, okula gelmeyen veya uzun süreli devamsızlık yapan öğrencilerden suça sürüklenme ihtimali bulunanların aileleriyle görüşecek polis, çocuğun suçtan korunmasını ve okula devamını sağlayacak.
Her okul için okul müdürlerinin irtibat kurup güvenlik sorunlarını paylaşacakları, sürekli bekleme ve bulunma yapmadan görev alacak "polis irtibat görevlisi" belirlenecek.
Okul çevrelerinde usule aykırı şekilde ve yeterli sağlıklı koşullarını sağlamadan yiyecek ve içecek satanların belediye zabıtası marifetiyle men edilmesi sağlanacak.
-Sigara ve içki satanlara sıkı denetim
Genelgede, 18 yaşından küçüklere alkollü içki ve tütün mamulleri sattığı, temin ettiği ya da verdiği belirlenen kişiler hakkında gerekli yaptırımların uygulanması, MOBESE kameraları izleme noktalarının belirlenmesinde okul güvenliğinin de dikkate alınması istendi.
Genelgeye göre, okulların yakın çevresinde bulunan umuma açık yerler, internet salonları, elektronik oyun salonlarıyla park ve bahçelere yönelik denetimler arttırılacak, internet kullanımı konusunda bilgilendirme toplantıları yapılacak.
Okul servislerinde trafik kurallarını ihlal edenlere gerekli ceza verilecek. Okul servis araçlarında yalnızca şoför bulunsa dahi tütün ürünlerinin tüketilmesine izin verilmeyacek.
Okul yönetimlerince uyuşturucu, uyarıcı ve uçucu madde kullandığı bildirilen öğrencilerin ailelerine almaları gereken tedbirler ve bağımlılıkla mücadele konularında bilgi verilecek. Uyuşturucu ve uyarıcı madde satan veya taşıyan kişiler için gerkli önlemler alınacak.
-24 bin internet cafe, 12 bin kahvehane
Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğünce, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılında alınan tedbirler kapsamında, aylık ortalama 3 bin internet cafe, 2 bin 500 park ve bahçe, bin 500 kahvehane ile bin 860 diğer umuma açık yerin denetlendi, okul servisleri ile ilgili 5 bin 100 kontrol yapıldı ve 430 servise ceza verildi. Polis, bin 400 eğitim, 4 panel, 5 sempozyum ve 450 konferans gerçekleştirdi, 73 bin afiş, kitap ve broşür dağıttı.
Geçen eğitim yılında toplam 24 bin internet salonu, 20 bin park ve bahçe, 12 bin kahvehane ve 14 bin 880 diğer umuma açık yer denetlendi. okul servisleri ile ilgili 40 bin 800 kontrol yapıldı ve 3 bin 440 servise ceza verildi. 11 bin 200 eğitim, 32 panel, 40 sempozyum ve 3 bin 600 konferans gerçekleştiren polis, 584 bin afiş, kitap ve broşür dağıttı.
-Risk analizi
Geçen yılın suç istatistiklerini de analiz eden polis, gerek suça sürüklenen gerekse mağdur çocukların, yaralama başta olmak üzere şiddet olaylarına konu olduklarını tespit etti. Bu konuda risk ve tehditlerin önlenmesi için gerekli düzenleyici ve koruyucu tedbirlerin alınması için harekte geçti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER