ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 01:37

MKE'nin barut deposunda patlama!

MKEnin barut deposunda patlama!

Kırıkkale'de bulunan MKE'ye ait muhimmat deposunda patlama oldu...


Kırıkkale'nin Hasandede Beldesi'nde bulunan Makine Kimya Endüstri'ne ait mühimmat deposunda akşam saatlerinde henüz bilinmeyen nedenle patlama meydana geldi.

ANKARA-KAYSERİ KARAYOLU ULAŞIMA KAPANDI

Patlama nedeniyle çevredeki binaların camları kırılırken, bazı vatandaşların hafif şekilde yaralandığı bildirildi. Patlamanın meydana mühimmat deposunun bulunduğu bölgedeki ormanlık alanda yangın başlarken, olay yerine giden itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor.

Öte yandan mühimmat deposununda bulunan 5 kişiden haber alınamadığı bildirildi. Ankara'dan da yangına müdahale için itfaiye ve kurtarma ekibi gönderildi.

HABER ALINAMAYAN 5 KİŞİYE ULAŞILDI

Kırıkkale'nin Hasandede Beldesi'ndeki mühimmat deposundaki patlamanın ardından başlayan orman yangınına itfaiye ekiplerinin müdahalesi sürüyor. Yangının yayılma ihtimaline karşı bölgede bazı evlerin boşaltıldığı öğrenildi. Müdahale sırasında dumandan etkilenen 3 itfaiyeciye sağlık ekipleri tarafından ilk müdahale yapıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı.

Öte yandan haber alınamayan 5 kişiyle irtibat sağlandı. Güvenlik görevlisi olduğu öğrenilen 5 kişinin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Kırıkkale Valisi Ali Kolat, Makina Kimya Endüstrisi (MKE) kurumuna ait barut deposundaki patlama ve ardından çıkan yangının kontrol altına alındığını söyledi.

Kırıkkale'nin Hasandede beldesindeki MKE'ye ait barut deposunda meydana gelen patlamaya ilişkin olay yerinde açıklama yapan Vali Kolat, patlamanın ardından çıkan yangının rüzgarın da etkisiyle hemen yakındaki ormanda geniş bir alana yayıldığını söyledi. Yangının 50-60 hektarlık alanda etkili olduğunu ifade eden Vali Kolat, yangının çıkışı için ise, "Bu bölgede eski de denilebilecek çok fazla da kullanılmayan barut depoları vardı. Patlama muhtemelen oradaki kalıntılar nedeniyle meydana gelmiş olabilir. Çok net de bilgi sahibi değiliz. Oradaki arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

Patlama ve çıkan yangın sonrasında ölü ve yaralı olmadığını, sadece yaşlı bir kadının dumandan etkilendiğini, bu durumun sevindirici olduğunu belirten Kolat, tedbir amaçlı civar illerden itfaiye ve kurtarma araçlarının da bölgeye sevk edildiğini kaydetti. Vali Kolat bir soru üzerine bölgede görevli bulunan nöbetçilerle ilgili de herhangi olumsuz bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti.

Şu anda yangının kontrol altına alındığını ve endişe edilecek bir durum olmadığını dile getiren Kolat, şunları söyledi:
"Yangın, rüzgar nedeniyle yerleşim birimlerine yönelmişti. Arkadaşlarımızın müdahalesiyle yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı. Herhangi bir can kaybımız ve yaralımız yok. Ama yangın geniş bir alanda devam ediyordu. Yangının çıktığı bölgedeki evleri boşalttık. Evlerle yangın alanı arasında ekiplerimiz çalışma başlattı. Söndürme çalışmalarımız devam ediyor. Bu bölgede eski de denilebilecek çok fazla da kullanılmayan barut depoları vardı. Patlama muhtemelen oradaki kalıntılar nedeniyle meydana gelmiş olabilir. Çok net de bilgi sahibi değiliz. Oradaki arkadaşlar çalışmalarını sürdürüyor." 

VATANDAŞLAR GECEYİ DIŞARIDA GEÇİRECEK

Kırıkkale'nin Hasandede beldesindeki MKE barut deposunda meydana gelen patlama sonrası vatandaşların tedirginliği devam ediyor. Geceyi dışarıda geçiren vatandaşlar, sokaklarda yatmayı planlıyor.

Vatandaşlar, patlama anında adeta sağır olduklarını, patlamanın basıncı ile birlikte duvara vurduklarını ve evlerde çatlaklar oluştuğunu belirtti. Kendilerini dışarı zor attıklarını belirten vatandaşlar, geceyi dışarıda geçireceklerini dile getirdi.

Türk Metal Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı Mürsel Öcal, patlamadan 10 dakika sonra olay yerine geldiklerini ifade etti. MKE’ye ait 13 adet depo bulunduğu bilgisini veren Öcal 3. depoda patlama meydana geldiğini söyledi. İtfaiye araçlarının tedbiren bekletildiği olay yerinde 14 ton barutun patladığı iddia ediliyor. 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER