ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Aralık 2012 Perşembe 08:09

MİT, ilk kez TBMM'de

MİT, ilk kez TBMMde

Milli İstihbarat Teşkilatı, kurumun Meclis Genel kurulundaki bütçe görüşmelerine ilk kez üst düzeyde katıldı.


Milli İstihbarat Teşkilatı, kurumun bütçe görüşmelerine ilk kez üst düzeyde katıldı. TBMM Genel Kurulunda MİT’in bir Müsteşar yardımcısı da hazır bulundu. Daha önce teşkilatın bütçe müdürlüğü görevlileri ile temsil edilen MİT, bir ay önce Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmelere de, Müsteşar yardımcısı düzeyinde katılmıştı. MİT’in geçen yıla göre yüzde 32 oranında artarak 995 milyon 569 bin liraya yükselen bütçesi de kabul edildi.

Başbakan yardımcısı Beşir Atalay MİT bütçesindeki artışın iki tesisin MİT bünyesine katılmasından kaynaklandığını açıkladı ve ‘’Bunlardan birisi Gölbaşı’ndaki GES Komutanlığıdır. Diğeri de Saray bölgresinde MİT’e teslim edilen tesislerdir. Bunların tadiliyle ilgili işlemler var. GES’in MİT’e katılması bir anlamda tasarruftur, daha az kaynakla daha etkin faaliyet gösterilmesidir. İstihbarat faaliyetlerinden sorumlu kurumumuz MİT olduğu için, orada bunun yürütülmesi daha uygun olmuştur’’ dedi.

TBMM Genel Kurulunda MİT bütçesi üzerinde konuşan MHP Bursa milletvekili İsmet Büyükataman da, ‘’Açlık grevleri, MİT-Öcalan görüşmeleri ile mi sona erdirilmiştir? Hükûmet, MİT eliyle, örgüt içinde Öcalan’ın liderlik konumunu muhafazaya mı çalışmaktadır? Oslo görüşmelerini kim kayıt altına aldı ve sızdırdı. Konuyla ilgili soruşturma başlatıldı mı, sonucu ne oldu ?’’ sorularını da yöneltti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER