ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Mayıs 2014 Perşembe 22:34

"Mısırlıların zekasına hakaret"

"Mısırlıların zekasına hakaret"

Mısır'daki cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından Hamdin Sabbahi, gerçek katılım göz önüne alındığında açıklanan seçime katılım oranının, "Mısırlıların zekasına hakaret" olduğunu söyledi.


Mısır'daki cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından Hamdin Sabbahi, başkent Kahire'de yaptığı basın açıklamasında, "Açıklanan katılım oranını Mısırlıların zekasına hakaret olarak değerlendiriyoruz. Bütün ihlallere rağmen ülkeyi korumak adına resmi seçim sonuçlarını kabul edeceğiz" dedi.

Seçimde demokrasinin "çok defa ihlal edildiği ve tarafsızlığını kaybettiğini" savunan Sabbahi, "Yoksulların tarafında olan ve sosyal adaleti gerçekleştirmeyi hedefleyen yeni bir siyasi akım kurmayı vadediyorum" diye konuştu.
Sabbahi, seçimden çekilmemesine yönelik eleştirilere ise "İhlallerden mağdur olmamıza rağmen ülkenin selameti için adaylıktan çekilmedim" yanıtını verdi.

- "Seçimleri tarafsız olmayan bir ortamda kaybettik"

Seçimleri kaybettiklerini ancak kendilerine olan saygılarını kazandıklarını vurgulayan Sabbahi, "Kaybettik ancak eminim ki halk ve talepleri için sonunda kazanacağız. Demokratik olmayan atmosferde, basının ve devlet kurumlarının tarafsız olmadığı bir ortamda kaybettik" ifadesini kullandı.

-Sisi'den Sabbahi'ye teşekkür-

Öte yandan, resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan Abdulfettah es-Sisi'in seçim çalışmalarını yürüten komite tarafından yapılan açıklamada, örnek seçim kampanyası nedeniyle Sabbahi'ye teşekkür edildi.

Açıklamada ayrıca "seçime katılarak dehasını gösteren" Mısır halkından da övgüyle söz edildi.

Mısır'da 26 Mayıs'ta başlayan seçimin daha önce 2 gün olarak açıklanan süresi, katılımın düşük olması nedeniyle 1 gün uzatılmıştı. Katılımı artırmak amacıyla da seçimin ikinci günü ülke genelinde resmi tatil ilan edilmişti. Seçime katılımın yüzde 47 olduğu belirtilirken, Darbe karşıtı Ulusal İttifak, bunun yüzde 10'u geçmediğini savunuyor.

Resmi olmayan sonuçlara göre, oyların yüzde 96,7'sini Abdulfettah es-Sisi, yüzde 3,3'ünü Hamdin Sabbahi'nin aldığı açıklanmıştı. Kesin sonuçların en geç 5 Haziran'da açıklanması bekleniyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER