ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 15:11

Mısırlı parlamenterden Avrupa'ya ayrımcılık çıkışı


Mısır Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Abdul Mevgud Darderi, Avrupa Parlamentosu'nda Mısır'daki Kıptilerle Avrupa'da yaşayan Müslümanların yaşadığı sıkıntıların karşılaştırılmasını istedi.
     Avrupa Parlamentosu (AP) Dış İlişkiler Komitesi'nin evsahipliğinde düzenlenen "Siyasi İslamı Anlama: İçerden Görüşler" konferansında konuşan Darderi, Avrupalı bazı parlamenterlerin Mısır'da Kıptilere baskı yapıldığı iddialarını reddetti.
     Darderi, "Benim ülkemde Hristiyanlar azınlık değil, Mısır toplumunun bir parçası. Asırlardır kardeş kardeş birlikte yaşıyoruz. İyi zamanlarımız da kötü zamanlarımız da oldu ama hep birlikteydik. Hristiyanlar zulme maruz kaldığında Müslümanlar daha fazla acı çekti" dedi.
     Avrupalı parlamenterlerden Mısır'daki Hristiyanlarla Avrupa'daki Müslümanları kıyaslamalarını isteyen Darderi, "Mısır'daki Kıptilere bakın, Avrupa'daki Müslümanlar neler yaşadı ona bakın, karşılaştıralım. Kahire'de İslam öncesi döneme ait kiliseler bulacaksınız. Bunları sadece Hristiyanlar değil bütün Mısırlılar muhafaza etti" dedi.
     Darderi, Müslümanların yüzyıllardır sahip oldukları başka inançlarla barış ve hoşgörü içinde birlikte yaşama kültürünü Avrupalıların da buradaki Müslüman azınlığa göstermesini istedi.
    
     -"Biz de semitiğiz, nasıl antisemitik olalım-"
    
     İsrail dostluk grubu üyesi bazı Avrupalı parlamenterlerin Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketinin Yahudi karşıtlığı yaptığı şeklindeki eleştirilerine cevap veren Mısır Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Darderi, antisemitizmin kelime anlamının Sami dil ailesinden (İbranice, Arapça, Aramice) olanlara karşıtlık olduğunu hatırlatarak "Bu bir şaka olmalı. Biz de semitiğiz, nasıl antisemitik olalım-" ifadesini kullandı.
     Darderi, "İsrail'in Filistin'i işgaline karşı olmayla Yahudi karşıtlığının birbirine karıştırılmamasını" istedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER