ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 20:57

Mısır'daki öğrenci gösterileri


Mısır'ın çeşitli kentlerinde düzenlenen öğrenci gösterilerinde "polise bağlı güvenlik güçlerinin üniversitelerde yeniden görev yapmasını onaylayan" mahkeme kararı ile "öğrencilere yönelik gözaltılar" protesto edildi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak'ın çağrısı üzerine "ABD ve Siyonistler Bizi Yönetemez" adı altında düzenlenen gösteriler çerçevesinde Kahire'nin doğusundaki Aynu'ş-Şems Üniversitesi'nde öğrenciler, sıradışı bir eyleme imza attı. Gözaltına alınan arkadaşlarının doğum günü münasebetiyle kutlamalar yapan öğrenciler, üniversite güvenliğinin göstericilere yönelik baskı uyguladığı gerekçesiyle söz konusu kararı reddettiklerini dile getirdi.

Güvenlik güçlerinin üniversite ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı gösteride, gözaltına alınan arkadaşlarının posterlerini taşıyan göstericiler, mevcut yönetim ve ordu aleyhinde sloganlar attı.

Beni Suveyf Üniversitesi'nde düzenlenen eylemde ise gözaltına alınan öğrenci ve öğretim görevlilerinin posterlerini taşıyan göstericiler, İçişleri Bakanlığı aleyhinde slogan attı.

Kahire Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nde de darbe karşıtı öğrenciler, 6 gün önce uygulamaya başladıkları dersleri boykot kararını, gözaltına alınan öğrenciler serbest bırakana kadar devam ettireceklerini açıkladı. Kahire Üniversitesi Rektörü Cabir Nassar, Amr Muhammed başkanlığındaki göstericilerden bir grupla görüştü. Amr, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rektör Nassar'ın üniversite öğrencilerinden Hamdi Ahmed Ali'nin serbest bırakılması için gerekli müdahaleyi yapacağına dair söz verdiğini kaydetti.

Ülkenin kuzeyinde yer alan Şarkiye'deki ez-Zekazik Üniversitesi'nde bir araya gelen öğrenciler de üniversitelerdeki güvenlik güçlerine yönelik mahkeme kararının iptali için insan zinciri oluşturdu.

İskenderiye Üniversitesi'nin eğitim ve ticaret fakültelerinin öğrencileri de darbe karşıtı gösterilere hafta boyunca devam edeceklerini belirtti. İskenderiye Üniversitesi'nin mühendislik ve fen fakültelerinde düzenlenen eylemlerde ise askeri darbe karşıtı sloganlar atıldı.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER