ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 23:12

Mısır'daki çatışma


Mısır'ın başkenti Kahire'de, geçen cuma günü Nil Deltası'ndaki Kalyubiye ilinde Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden 4 Hristiyan son yolculuğuna uğurlandı.
     Piskopos Musa'nın başkanlık ettiği Kahire'deki Abbasiye Kıpti Katedrali'nde düzenlenen cenaze törenine, ölenlerin yakınları, siyasiler ve binlerce Hristiyan katıldı.
     Cenaze töreninde sık sık Cumhurbaşkanı Mursi ve Müslüman Kardeşler aleyhinde ''Mürşid yönetimi düşsün'', ''Başını dik tut, sen Kıptisin'', ''Ey şehit, sen rahat uyu, mücadeleye devam edeceğiz'' sloganları atıldı.
     Tören sonrasında kiliseden çıkan bir grup Kıpti ile güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı. Hristiyan grubun polise taş attığı ve saçma atan tüfekle ateş açtığı, polisin de gruba göz yaşartıcı bomba ve saçma atan tüfekle karşılık verdiği gözlendi.
     Kiliseye çıkan ana yolları kapatan ve bölgedeki özel araçları ateşe veren öfkeli kalabalıkla güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada bir Kıpti'nin hayatını kaybettiği, 30'a yakın kişinin yaralandığı bildirildi.
     İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, bölge halkının, göstericilerin araçlarına saldırması nedeniyle şikayet etmesi sonucu, güvenlik güçlerinin olaya müdahale etmek zorunda kaldığı ifade edildi.
     Katedralin çevresinde güvenlik güçleriyle göstericiler arasında çıkan çatışmaların yatışmasının ardından Kahire'deki Mar Girgis Kilisesi'nin yakınlarında meydana gelen çatışmada ise biri subay diğeri polis 2 kişi yaralandı.
     Kalyubiye Emniyet Genel Müdürü Tümgeneral Mahmud Yüsra yaptığı açıklamada, Kıptilerden, Müslümanları tahrik etmemek için kiliseyi terk etmelerini istediklerini ancak onların saçma atan tüfekle güvenlik güçlerine ateş açması üzerine güvenlik güçlerinin de göz yaşartıcı bomba kullandığını söyledi.
     Öte yandan, Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib, çatışmalarla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Müslüman ve Hristiyanları kendilerine hakim olmaya ve milli bütünlüğü muhafaza etmeye davet etti.
     Tayyip, Kahire'deki katedral yakınlarında meydana gelen olayları kınarken, Müslümanlarla Hristiyanlar arasında birliğin sağlanması için etkin önlemlerin alınması çağrısında bulundu.
     Kahire'nin kuzeyindeki Kalyubiye iline bağlı el-Husus semtinde geçen cuma, biri Hristiyan diğeri Müslüman iki aile arasında çıkan çatışmada 4'ü Hristiyan biri Müslüman 5 kişi hayatını kaybetmişti.
     Olayın Hristiyan bir vatandaşın Ezher'e bağlı bir dini okulun duvarına Müslümanlara hakaret içeren ifadeler yazması nedeniyle başladığı ifade edilmişti.
     Geçen yıl yayınlanan resmi verilere göre, Mısır'da 5 milyon 130 bin Hristiyan yaşıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER