ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 17:04

Mısır’da sivil halkın öldürülmesine tepki

Mısırda sivil halkın öldürülmesine tepki


Kayseri’deki Gönüllü Kültür Teşekkülleri, Mısır ordusunun sivil halka yönelik gerçekleştirdiği saldırıya tepki göstererek, saldırıyı yapan Mısır ordusunu kınadı.

Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde, Gönüllü Kültür Teşekkülleri Sözcüsü Mazlumder Kayseri Şube Başkanı Ahmet Taş, yaptığı açıklamada, Orta Doğu’nun bahtı kara ülkesi Mısır'da kan akmaya devam ettiğini belirterek, “1,5 yıl önce yapılan şeffaf ve adil seçimlerde Mısır halkının yüzde 52’sinin oyunu alarak Mısır Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi, Sisi başkanlığındaki Mısır Ordusu tarafından her türlü hukuk kuralları ortadan kaldırılarak yapılan bir darbe ile görevden alınarak hapsedildi. Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın adayı olarak Mısır halkının oyu ile Cumhurbaşkanı seçilen Mursi’yi emperyalist, insanlık katili ve İslam düşmanı ABD, AB, katil İsrail ile Arabistan Krallığı ve körfez ülkelerinin desteğini alarak yaptığı darbe sonucu görevden alınmıştır. Bu destekle hareket eden Mısır Genelkurmay Başkanı Sisi başkanlığındaki ihtilal komitesi, bir yandan Muhammed Mursi ve yakın çalışma arkadaşlarını tutuklarken, diğer yandan Mısır’ın geleceğinde ihvan ve Müslüman kardeşlere yönetimde yer vermemek için büyük bir karalama kampanyası ve gayri ahlaki düzenlemeler başlattı.” dedi.

Ahmet Taş, Sisi’nin, Cumhurbaşkanı Mursi’nin serbest bırakılması ve görevine iade edilmesini talep etmek için Kahire’deki Adeviye Meydanı başta olmak üzere Mısır genelinde silahsız, saldırısız gösterilere başlayan masum halka saldırdığını dile getirdi. Taş, “Masum göstericiler üzerine Genelkurmay Başkanı Sisi’nin emri ile devrik lider Hüsnü Mübarek yanlısı baltacılar ve Mısır Ordusu tarafından ateş açılması sonucu önceki haftalarda 100'den fazla Mısırlı katledilmiş, yüzlercesi de yaralanmıştı. Yine son olayda masum insanlara açılan ateş sonucu 130 kişi hayatını kaybetti. 5 binden fazla insan yaralandı.” şeklinde konuştu.

Ahmet Taş, olayları kınadıklarını belirterek, açıklamasını şöyle tamamladı: “Darbenin yapılmasına destek veren Arabistan Krallığı, körfez ülkeleri, ABD, AB ve eli kanlı İsrail’i katliamın ortağı olarak görüyor, lanetliyoruz. Katliamda hayatlarını kaybeden Mısırlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, Mısır halkına başsağlığı diliyor, Mısır’da aklıselimin galip gelmesi için dua ediyoruz. Haklı davalarında Mısır halkının ve Müslüman Kardeşlerin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER