ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 19:29

Mısır’da ordu katliamında ölenler için gıyabi cenaze namazı

Mısırda ordu katliamında ölenler için gıyabi cenaze namazı


Mısır’da yaşanan şiddet olaylarına Erzincan’dan tepki geldi. Erzincan Mısır Direnişi ve Dayanışma Platformu tarafından gıyabi cenaze namazı kılındı ve basın açıklaması yapıldı.

Mısır'da dün geceden bu yana şiddetlenen olaylarda giderek artan can kayıplarına Türkiye'den de tepki yağıyor. Erzincan da Erzincan Mısır Direnişi ve Dayanışma Platformu tarafından ikindi namazının artından Mısır’da yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Camii Kebir'de kılınan cenaze namazına AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkan Yüksel Çakır ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kılınan gıyabi cenaze namazının ardından gurup sloganlar atarak Ordu Caddesi üzerinden yürüyerek Cumhuriyet Meydanı'na geldi.

Cumhuriyet Meydanında Erzincan Mısır Direnişi ve Dayanışma Platformu adına bir açıklama yapan Eğitim Bir-Sen Erzincan Şube Başkanı Nebi Gül, "Ramazan’ı idrak etmekte olduğumuz şu mübarek günlerde maalesef mazlum İslam ümmeti ve coğrafyası yeni bir vahşetle, büyük bir katliamla yasa büründü. Mısır’da halkın oyu ve iradesi ile iktidara gelen meşru Muhammed Mursi Hükümeti'ni batılı devletlerin ve İsrail’in işbirliği ile deviren darbeciler, dün gece itibari ile Adeviyye Meydanı’nda darbeye barışçı bir şekilde direnen halkı acımasızca katletmişlerdir. Sivil ve silahsız halkın üzerine kurşun yağdıran darbeciler 200’den fazla kardeşimizi şehit etmiş, binlerce direnişçiyi ise yaralamışlardır. Mısır’da tarih yeniden tekerrür etmiş, Firavun'un Hz. Musa’nın bağlılarına uyguladığı vahşeti, Mısır’ın yeni Firavun’u General Sisi, kendi halkına reva görmüştür."

        Mısır'da darbecilerin mübarek Ramazan ayında Müslüman kanı döktüğünü söyleyen Gül, "Kendilerine karşı en küçük bir mevzuda dünyayı ayağa kaldıran başını ABD’nin çektiği Batılı devletler demokrasi karşıtı bu darbeye destek verdikleri gibi, katliamları da sadece seyretmektedirler. Kısa bir süre önce 50’den fazla direnişçinin şehit edildiği katliamın ardından, bu Adeviyye’de yaşanan ikinci büyük vahşettir. Müslüman kanı döken, Müslüman toprağını kirleten ve İslâm ümmetini yasa boğan bu katliamı lanetliyoruz. Biz, Erzincan Mısır Dayanışma Platformu olarak halkın oyu ile iktidara gelen Muhammed Mursi’yi Mısır’ın meşru cumhurbaşkanı olarak görüyoruz. Halka rağmen darbe ile iktidarı gasp eden General Sisi hükümeti gayrı meşrudur. Bu mübarek günlerde Müslüman kanı dökenler, döktükleri kanda boğulacaklardır. General Sisi ve yandaşlarının sonu, Firavun’un sonu gibi olacaktır. Hakk’ın ve halkın taraftarları mutlaka galip gelecektir." ifadelerini kullandı.

        Cumhuriyet Meydanı'nda basın açıklaması yapan gurup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.


KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER