ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 01:05

Mısır'da ölenler için Batman'da gıyabi cenaze namazı kılındı


Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu, Mısır'da 200 kişinin ölümü ve binlerce kişinin yaralanması ile sonuçlanan saldırıyı yaptığı basın açıklaması ile kınadı. Atatürk Parkı'nda yapılan açıklamanın ardından saldırıda yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Basın açıklaması öncesi Batman Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu bileşenleri sözcüleri söz alarak Mısır Adeviye Meydanı'nda demokrasi yanlılarına açılan ateş sonucu 200'den fazla insanın öldüğünü, 4 bin 500'ü aşkın kişinin yaralandığını hatırlatarak batı ve batı medyasının, kendisinden bekleneni yaparak Müslümanların uğradığı bu katliama karşı kör ve sağır kaldığını ifade ettiler.

Daha sonra basın açıklamasını okuyan Platform sözcüsü Mehmet Şat, Mısır'daki darbenin ardından milyonlarca kişinin sivil direnişte bulunduğunu söyledi. Şat şöyle konuştu: "Adeviye meydanında toplanan darbe karşıtı göstericilere karşı dün akşam Mısır silahlı güçleri tarafından büyük bir katliam yapılmış açılan ateş sonucu 200'den fazla insan katledilmiş ve 4 bin 500 yaralı olduğu söylenmektedir. Mısır halkı bu işi burada bırakmayacaktır. Müslüman Kardeşler yapılan bu hile ve tuzaklara karşı direnecektir. Batmanlı Müslümanlar olarak bizler de Mısır’da gerçekleşen askeri darbeyi ve yüzlerce Müslümanın şehadeti ile sonuçlanan katliama karşı, Mısır halkının özelde de İhvan’ın yanında olduğumuzun altını çizmek istiyoruz. Mısır’da gerçekleşen darbe ve vesayet özlemlerinin Tunus, Yemen, Suriye, Libya ve Türkiye’yi de sarmasına izin vermemeli, bu doğrultuda duyarlı tüm kesimlerin özellikle bugünlerde aktif bir şekilde tavır alması, Mısır’ın meşru yönetimi ve Müslüman Kardeşler ile dayanışması gerektiğini belirtmek istiyoruz."

Grup, açılan ateş nedeniyle yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılıp dua ettikten sonra dağıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER