ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 23:16

Mısır'da Mübarek'in tahliyesine protesto


Mısır'da 6 Nisan Hareketi, devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in tahliye kararı ile ordu ve güvenlik güçlerinin darbe karşıtlarına uyguladığı şiddeti protesto etti.

Giza'da düzenlenen gösteride eylemciler, üzerlerinde "Kısas... Kardeşlerimizi mermilerle öldürdüler", "Açlık, yoksulluk ve cehalet... Mübarek'in suçlu olduğunun delillleri", "Mübarek rejimine dönülmesine hayır", "Bağımsız yargıya evet" yazan dövizler taşıdı.

Başkent Kahire'deki Tahrir Meydanı yakınındaki Talat Harb Meydanı'na doğru yürüyüşe geçen göstericiler ise "Mübarek rejiminiin ve İhvan liderlerinin devrim mahkemelerinde yargılanmasını ve İhvan üyesi olmakla suçlanan 6 Nisan Hareketi üyelerinin serbest bırakılmasını" talep etti.

Meydandan Gazeteciler Sendikası'na doğru yönelen göstericiler, burada, Mübarek'in serbest bırakılmasını ve son zamanlarda güvenlik güçleri tarafından uygulanan şiddeti kınayarak, "Mübarek'e idam" sloganı attı.

İskenderiye'de de Mübarek'in serbest bırakılmasını protesto eden 6 Nisan Hareketi'ne bağlı bir grup, 25 Ocak Devrimi'nin fitilini ateşleyen sembol isimlerden Halid Said'in evi önünde toplandı.Halid Said'in resimlerini taşıyan göstericiler, devrim sırasında öldürülenlerin haklarını savunmaya devam edeceklerini belirterek, Mısır halkına karşı suç işleyen herkesin adil şekilde yargılanmasını istedi.

Mısır'daki 25 Ocak 2011 devriminin önemli aktörlerinden 6 Nisan Hareketi, darbeye zemin hazırlayan 30 Haziran gösterilerine destek vermişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER