ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2013 Perşembe 17:35

Mısır'da İhvan'ın "terör örgütü" ilan edilmesi


İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kara, Mısır'da İhvan'ın "terör örgütü" ilan edilmesiyle ilgili "Oradaki patlamaların hiç birini İhvan yapmadı. Orada gerçekleştirilen silahlı eylemlerin hiç birini İhvan gerçekleştirilmedi. Maalesef bu bir uluslararası oyundur ve bu oyunun en çok oynandığı yerler Mısır, Suriye ve Türkiye'dir" dedi.
Nevşehir'e İHH İnsani Yardım Vakfı'nın "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" kampanyasını tanıtmak için gelen İHH heyeti, Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi.
Heyet adına konuşan Mehmet Kara, Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) Bakanlar Kurulu tarafından ''terör örgütü'' ilan edilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.
Dünya üzerinde iyilerin ve iyilik peşinde olanların sürekli kötülüklere maruz bırakıldığını belirten Kara, "Bizim çalıştığımız bölgelerde maalesef karşılaştığımız en büyük problemlerden bir tanesi de iyilerin ve iyilik peşinde olan insanların sürekli kötülüklere maruz bırakılması. Şu an Mısır benzeri bir süreç ülkemizde de yaşanıyor. İHH başta olmak üzere birçok yardım kuruluşuna bu tarz yakıştırmalar yapılıyor. Biliyoruz ki İHH ile ilgili de uluslararası bir çalışma var" dedi.
Bu karalama çalışmalarının İsrail merkezli olduğunu savunan Kara, şunları kaydetti:
"Özellikle Mavi Marmara sonrası bu tarz çalışmanın bir terör örgütü olarak addedilerek ya da bir kaç terör örgütüyle birlikte çalıştığını iddia ederek bu tarz dosyaların hazırlandığını biliyoruz. Şu an İhvan'daki arkadaşlarımızın başına gelen de budur. Oradaki hak sahibi insanlar, halktan yana, Haktan yana olan insanlar böyle bir gerekçeyle terörist ilan edildiler. Oradaki patlamaların hiç birini İhvan yapmadı, orada gerçekleşen silahlı eylemlerin hiç birini İhvan gerçekleştirmedi. Maalesef bu bir uluslararası oyundur ve bu oyunun en çok oynandığı yerler Mısır, Suriye ve Türkiye'dir. Biz bu konuda tecrübeliyiz gerek halkımız gerek STK'lar buna meydan vermeyecektir ama maalesef Mısır böyle bir süreçten geçiyor. Onlar da bu süreci atlatıp Mısır halkı istediği yere gelecektir."

- "İHH olarak 40 bin yetime ulaştık"

Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile "Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var" projesini başlattıklarını belirten Kara, bu proje kapsamında da "her okuldaki sınıfın birer yetimi olsun" sloganıyla yola çıktıklarını kaydetti.
Dünyanın dört bir tarafındaki yetim çocuklara sahip çıkmayı böyle bir ortak proje ile kendilerine vazife edindiklerini belirten Kara, "Yola çıktığımız 20 yıl öncesinde bizim en öncelikli konularımızdan bir tanesi yetimlerimizdi ve bugün de katlanarak bu çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.. Dünya bir konjonktürden geçiyor bu süreç içerisinde savaşlar, felaketler ve bir takım olaylar yaşanıyor. Bu yaşanan olaylarda da en çok mağduriyeti yaşayanlar çocuklarımız ve kadınlarımızdır" dedi.
Bu proje başlamadan önce İHH olarak dünya genelinden 30 bin yetime ulaştıklarını bakımlarını karşıladıklarını ifade eden Kara, başlattıkları kampanya ile bu sayının 40 bine ulaştığını ve bundan sonraki süreçte de bu rakamın katlanacağına inandıklarını belirtti.
Bu projeye çocukların büyük ilgi gösterdiğini bunun da kendilerini ümitlendirdiğini dile getiren Kara, "Bir kez daha gördük ki insanımız bu konularda çok şuurlu, bilinçliler ama sadece bir kıvılcım gerekiyormuş. Bu kıvılcımı da bizler başlatmış olduk. Sınıflarda öğretmenlerimizin dağarcıklarında bu konular tekrardan yeşerdi" diye konuştu.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER