ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 16:11

Mısır'da "devrimin aktörlerine" hapis cezası


Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'ın Mısır'daki 6 Nisan Hareketi kurucularından Ahmed Mahir, Ahmed Duma ve Muhammed Adil'in hapis ve para cezasına çarptırılmasından endişe duyduğu belirtildi.
Ashton'ın ofisinden yapılan açıklamada, Mahir, Duma ve Adil'e verilen cezaların dayandırıldığı, yeni yürürlüğe sokulan yasanın ifade ve toplanma özgürlüklerini aşırı derecede sınırlandırdığı yönünde yaygın bir görüş olduğunun altı çizildi ve Ashton'ın cezaların temyiz aşamasında gözden geçirileceğini umduğu ifade edildi.
Geçici hükümetin yol haritasının tamamlanması açısından ifade ve toplanma özgürlüklerinin korunmasının önemine vurgu yapan Ashton'ın, Mısır Ekonomik ve Sosyal Haklar Merkezi'ne yapılan baskından da endişe duyduğu kaydedildi.
Açıklamada, AB'nin Mısır halkının arzularını karşılayan sürdürülebilir bir demokrasi için desteği ve geçiş sürecinin başarıyla tamamlanması için işbirliğine hazır olduğu vurgusu yinelendi.
Mısır yargısı, Mahir, Duma ve Adil'i, "güvenlik güçlerine saldırı ve gösteri kanunu ihlal suçlamasıyla" yargılandıkları davada 3 yıl hapis ve 7 bin dolar para cezasına çarptırmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER