ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 22:50

Mısır'da cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları


Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevden uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan 30 Haziran gösterilerinin en önemli aktörlerinden Temerrüd (İsyan) Hareketi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Savunma Bakanı General Abdulfettah es-Sisi'ye destek vereceğini açıkladı.
Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Sisi'nin cumhurbaşkanlığına aday olması, halkın talebi doğrultusunda gerçekleşmiştir. Sisi, 30 Haziran'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na (İhvan) karşı ayaklanan halkın isteklerini nasıl yerine getirdiyse, cumhurbaşkanlığına aday olması da yine halkın isteğiyle olmuştur" denildi.
Açıklamada, Sisi'den cumhurbaşkanlığına aday olduğunu resmi olarak açıklaması ve beraberinde çalışacak ekibi de İhvan ya da devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek dönemi siyasetçilerinden değil "25 Ocak ve 30 Haziran devrimini" hazırlayan isimlerden seçmesi talep edildi.
Sisi, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olduğunu resmi olarak henüz açıklamazken, Kuveyt'te yayımlanan Es-Siyasiye gazetesine verdiği röportajda, "Halkın aday olmam ile ilgili taleplerini karşılıksız bırakamazdım. Özgür seçim ile halkın güvenini yenilemek için Mısır Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmaya karar verdim" ifadesini kullanmıştı.
Mısır ordu sözcüsü Albay Ahmed Muhammed Ali ise daha önce yaptığı açıklamada, söz konusu açıklamanın gazetenin "kendi yorumu" olduğunu belirterek, "Ülke böyle bir aşamadan geçerken, silahlı kuvvetler ve komutanları hakkında araştırılmadan gazete yorumuna dayalı haber yapılmamalı. Sisi, cumhurbaşkanlığı adaylığına dair kararını, yüce Mısır halkının huzurunda şüphe götürmeyecek şekilde doğrudan açıklar" demişti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER