ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 14:17

Mısır'da cuma gösterileri


Mısır'da, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) terör örgütü listesine alınması cuma gösterileriyle protesto edildi.

Darbeyi Ret ve Meşruiyeti Destek İçin Ulusal İttifak Hareketi'nin, İhvan'ın terör örgütü listesine alınmasını protesto etmek için "Öfke Haftası" adıyla ülke genelinde organize ettiği gösteriler cuma namazının ardından başladı.

Camilerden çıkan binlerce gösterici daha önce belirlenen alanlara yürümek istedi. İhvan'la ilgili verilen kararı eleştiren pankartların açıldığı yürüyüşlerde, göstericiler darbe yönetimi aleyhinde sloganlar attı.

Polisten sert müdahale

Kahire'de Medinet Nasr, Giza, Verrak ve Matariye bölgelerinin yanı sıra Ezher Üniversitesi'nin öğrenci yerleşkesi önünde yapılan protesto gösterisine katılımın güçlü olduğu gözlendi. Üniversite dışında yapılan protestolara müdahale eden güvenlik güçleri göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba ile saçma kullandı.

Polisin sert müdahalesine rağmen dağılmayan göstericiler ile güvenlik güçleri arasında zaman zaman çatışmalar çıktı.

Gösterilerin yoğun katılımla yapıldığı Delta bölgesindeki Buhayra'ya bağlı Ebul Matamir ile Said bölgesinin başlangıcı kabul edilen Beni Süveyf ile Kına, Garbiye ve Kalyubiye'de de güvenlik güçleri gösterileri dağıtmak için biber gazı ile müdahalede bulundu.

Rabia pankartlarıyla insan zinciri

Şarkıye'de de insan zinciri oluşturan kalabalık gösterici grup trafiğe engel olmadan Rabia işaretli pankart ve Muhammed Mursi resimleriyle darbe karşıtı protestolarda bulundu. Bu gösteride de atılan sloganlarla İhvan'ın terör örgütü listesine alınması eleştirildi.

Kahire'nin kuzey doğusunda Mansura kentinde 25 Aralık günü meydana gelen bombalı saldırıda 16 kişi hayatını kaybetmiş, ardından Biblavi Hükümeti Bakanlar Kurulu İhvan'ı terörist örgüt listesine aldığını açıklamıştı.
Bakanlar Kurulu ayrıca üyeliği belirlenen herkese ağır cezai müeyyideler uygulanacağını bildirmişti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER