ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 07:51

Mısır'da çatışmalar sürüyor


Mısır'ın Port Said kentinde göstericiler ve polis arasında çatışmalar sürüyor.
     Port Said Emniyet Müdürlüğü çevresinde toplanan göstericiler, polise taş atarken, polis de göz yaşartıcı bombayla karşılık verdi.
     Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi aleyhine sloganlar atan göstericiler, ordu yetkililerinin, ''dün akşam gözaltına alınan eylemcilerin serbest bırakılacağı yönündeki sözlerini tutmamasını'' protesto etti.
     Mısır ordusundan yetkililer, göstericilere, Port Said Emniyet Müdürlüğü çevresini boşaltmaları halinde dün akşam gözaltına alınanların serbest bırakılacağını taahhüt eden açıklamalarda bulunmuştu.
     Bu çağrı üzerine göstericiler söz konusu alanları boşaltmış ancak akşam saatlerine kadar serbest bırakılma olmayınca göstericiler yeniden Port Said Emniyet Müdürlüğü önünde toplanmıştı.
     Öte yandan, Mısır Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Yahya Musa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Port Said kentinde dün sabahtan bu yana, çoğu gaz bombalarından yaklaşık 500 kişinin yaralandığını açıkladı.
     Port Said Stadı'nda geçen yıl maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişinin hayatını kaybettiği 72 sanıklı davada, nihai kararın açıklanmasına az bir zaman kalması sebebiyle kent 4 gündür çatışmalara sahne oluyor.
     Göstericiler ile güvenlik güçleri arasında pazar gününden itibaren meydana gelen çatışmalarda 2'si güvenlik görevlisi, 6 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.
     Port Said Stadı'nda geçen yıl maçtan sonra çıkan olaylarda 74 kişi hayatını kaybetmişti. Olaya ilişkin açılan davada 21 kişiye idam cezası verilmişti. Mahkeme ayrıca nihai kararını vermeden önce dava dosyasını Mısır Başmüftülüğü'ne göndermiş, Başmüftülük, söz konusu davayla ilgili görüşünü 9 Mart'ta açıklayacağını bildirmişti. Port Said olaylarıyla ilgili görülen davada, 63'ü sivil 72 kişi yargılanıyor.
    
     -Kahire'deki gösteriler-
    
     Mısır'ın başkenti Kahire'de Tahrir Meydanı yakınlarındaki Korniş Caddesi'nde yönetim karşıtı gösteri yapıldı.
     Göstericiler, Tahrir Meydanı, ABD ve İngiltere Büyükelçiliği çevresinde konuşlanan emniyet güçlerine taşla saldırırken, güvenlik güçleri göz yaşartıcı bomba ile karşılık verdi.
     Birkaç gün önce başlayan gösterilerde protestocular arasında ''Black Bloc (Kara Blok)'' adı altında örgütlenen gruba mensup siyah maske takan kişiler de yer aldı.
     Mısır'da 25 Ocak devriminin 2. yıl dönümünden sonra ülke genelinde düzenlenen gösterilerde boy gösteren, siyah maskeli ve elbiseli ''Black Bloc'' grubunun üyeleri, gösterileri sabote etmekle suçlanıyor.
     Kendilerini ''anarşist bir akım'' olarak tanımlayan ''Black Bloc'' hareketi, adını ve şiddet eğilimli duruşunu 32 yıl önce Almanya'da faaliyet gösteren bir gruptan alıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER