ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Aralık 2013 Pazartesi 16:20

Mısır'da anayasa çalışmaları


Güçlü Mısır Partisi Başkanı Abdulmunim Ebu'l Futuh referanduma sunulması beklenen anayasa için "hayır" oyu kullanacaklarını açıkladı.

Abdulmunim, düzenlediği basın toplantısında, geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un onayının ardından referanduma sunulacak anayasa taslağına ilişkin, "Yeni anasaya taslağına karşı olduğumuzu, referanduma katılıp "hayır" oyu kullanacağımızı açıklıyoruz" dedi.

Ülkede yaşanan siyasi bölünmeye dikkati çeken Ebu'l Futuh, böyle bir siyasi ortamda anayasa hazırlanmasının doğru kabul edilemeyeceğini vurguladı. Anayasa Değişiklik Komitesi üyelerinin, "belirli ve seçilmemiş" kişiler olduğunu savunan Ebu'l Futuh, anayasa taslağının, partisinin savunduğu ilkeler arasında yer alan "sosyal adalet ve özgürlükler" ilkesine ters düştüğünü dile getirdi.

Ebu'l Futuh, yeni anayasanın baskıya onay verdiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yeni anayasada askeriye gibi kurumların yetkileri artırılıp yüceltilecek, özgürlükler ise baskı altına alınacak. Ülkede şu anda siyasi bir kutuplaşma yaşanıyor. Yönetimde yer alanların öncelikli hedeflerinin vatan olması, askeri ve dini terörden uzaklaşılması lazım. Asker ülke yönetimini kontrol altında tuttuğu ve terör grupları da eylemlerine devam ettiği sürece ülkede demokrasinin yürümesi söz konusu olamaz."

Terör grupları ifadesine açıklık getirmeyen Ebu'l Futuh, Mısır hapishanelerinde kendilerine hiçbir suç isnat edilmeyen yaklaşık 15 bin tutuklu olduğunu kaydederek, "Görev alanına girmeyen icraatlar yapan bir ordu ile halk nasıl gurur duyabilir?" ifadesini kullandı.

Öte yandan Mısır'daki Selefi eğilimli Nur Partisi Başkanı Yunus Mahyun ise geçen hafta yaptığı açıklamada referandumda "evet" oyu kullanacaklarını belirtmişti.

Mısır'da 3 Temmuz'da ordunun yönetime müdahalesinin ardından geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur'un talimatıyla oluşturulan Anayasa Hazırlık Komisyonu, yeni anayasa taslağı hazırlamıştı. Komisyon, bir ay içinde referanduma sunulması beklenen anayasa taslağını 3 Aralık Salı günü Mansur'a sunmuştu.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER