ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 23:00

Mısır'da anayasa çalışmaları


Mısır'da geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, anayasa çalışmalarının ikinci aşamasında görev alacak 50 kişiden oluşan komitenin kurulması için talimat verdi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İhab Bedevi, başkent Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, geçici Cumhurbaşkanı Mansur'un, anayasayı değerlendirecek komitenin kurulması talimatını verdiğini açıkladı.
Bedevi, Cumhurbaşkanlığı'nın, Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) ve diğer İslami eğilimli partilerden komiteye katılacak adayların isim listesini talep ettiğini ancak partilerin talebe cevap vermediğini söyledi.
Mısır Yazarlar Birliği, Sanatçılar Birliği, Güzel Sanatlar Dairesi ve Kültür Yüksek Konseyi, işçi ve tarım sendikaları, Metal Sendikası, Mühendisler Sendikası, Gazeteciler Sendikası, öğrenci birlikleri, sivil toplum kuruluşları, Kadın Konseyi, Anne ve Çocuk Konseyi, İnsan Hakları Konseyi, Üniversiteler Yüksek Konseyi, Fiziksel Engelliler Ulusal Konseyi, ordu ve polis teşkilatından üyelerin bulunduğu komitede yer alan bazı isimler şöyle:
Mısır Müftüsü ve Ezher Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Şevki İbrahim Abdulkerim Allam, Ezher Şeyhi hukuk Danışmanı Muhammed Mahmud Abdusselam, Kıpti Katolik Kilisesi Piskoposu Antonios Aziz Mina, Temerrüd (İsyan) Hareketi'nden gazeteci Muhammed Abdulaziz, Avukatlar Sendikası'ndan Samih Aşur, Demokratik Mısır Partisi'nden Dr. Muhammed Ebu'l Gaz ve Nur Partisi'nden Dr. Bessam Hüseyin Mütevelli.
Cumhurbaşkanının çıkardığı karar gereği, toplumun tüm kesimlerini kapsayan 50 kişilik komite, daha önce uzmanlardan oluşan 10 kişilik komite tarafından Mansur'a sunulan anayasa taslağını değerlendirecek ve ilk toplantısından sonra 60 gün içinde yeni anayasanın nihai halini hazırlamış olacak. Daha sonra hazırlanan yeni anayasa halk oylamasına sunulacak.
10 kişilik komite geçen hafta anayasa üzerindeki çalışmalarını bitirmiş ve Mansur'a üzerinde değişiklik yapılması gereken maddelerle ilgili önerilerini sunmuştu.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER