ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 19:23

Mısır'da ana konu Suriye


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Suriye'de yaşananların birinci öncelikli konu olduğunu ve bu çerçevede Mısır, İran ve Türkiye olarak dün bir toplantı gerçekleştirildiğini belirterek, ''Suriye'nin bu şekilde kendini tüketmesine fırsat vermemek için bazı çalışmalar başlattık. Dışişleri bakanlarımız bunların detaylarını konuşuyorlar. Ümit ederim ki bu kötü gidişhatın durmasına katkımız olur'' dedi.
    
Cumhurbaşkanı Gül, 12. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Zirvesi için bulunduğu Kahire'de, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ile resmi ziyaret çerçevesinde bir araya geldi.
    
Gül ve Mursi, El Kubba Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık ettiler. Görüşmelerden sonra iki lider Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bahçesinde ortak basın toplantısı düzenlendi.
    
Cumhurbaşkanı Gül, köklü dostluk ve kardeşlik bağları bulunan Mısır'ı ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür etti.
    
Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ile İİT'nin Mekke'deki olağanüstü zirvesi ve Ankara'ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti dolayısıyla birkaç kez görüştüğünü belirten Gül, bu görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkileri ve bölgeyle ilgili meseleleri istişare etme imkanı bulduklarını söyledi.
    
Mısır'ın 12. İİT Zirvesi'ni toplayarak büyük bir organizasyon gerçekleştirdiğini dile getiren Gül, ''Bu başarıdan dolayı sizleri tebrik ediyorum. 2016'ya kadar sürecek dönem başkanlığınızda da başarılar diliyorum'' dedi.
    
Zirvede, bundan sonraki toplantının Türkiye'de yapılmasının ve dönem başkanlığını Türkiye'nin yürütmesinin kararlaştırıldığını anımsatan Gül, bu konudaki destek için de Mursi'ye teşekkür etti.
    
    Ticaret hacminde hedef 10 milyar dolar
    
 ''Mısır ve Türk halkları birbirlerine çok yakındır, birbirlerinin kardeşidir. Daima Mısır ve Türkiye dayanışma içinde olmuştur'' diyen Cumhurbaşkanı Gül, Tahrir Devrimi'nden sonra da iki ülke arasındaki ilişkilerin en üst düzeyde seyrettiğini ve geliştiğini ifade etti.
    
Bunda Türk halkının duyduğu coşku ve Mısır'da gerçekleşen devrime ilginin büyük katkısı olduğunu dile getiren Gül, şöyle devam etti:
    
''Arap dünyasının amiral gemisi olarak gördüğümüz Mısır'ın demokrasiyi tüm gelenek ve kurumlarıyla gerçekleştirmesi sadece Mısır için değil bütün Arap ve İslam dünyası için çok büyük anlamlar ifade edecektir. İnanıyorum ki Mısır, bu yolda çok başarılı olacaktır.
    
Gerek baş başa gerek heyetler arasında yaptığımız görüşmelerde değerli kardeşimle Türk-Mısır ekonomik işbirliğini çok daha ileri düzeye götürmeyi geniş bir şekilde konuştuk. Ticaret hacmimiz bugün 5 milyar dolar civarında. Bunu kısa süre içerisinde 10 milyar dolara çıkarmanın mümkün olduğunu konuştuk. Şu anda Türk yatırımcıları Mısır'a çok büyük ilgi duymaktadır. Değerli kardeşim, bu konuşmasında da kendilerini davet etmiştir, destek vermiştir. Bundan dolayı teşekkür ediyorum.
    
Şu anda iş adamlarımızın Mısır'daki yatırımları 2 milyar doları geçmiştir ve istihdam ettikleri Mısırlı sayısı da 60 bine yaklaşmıştır. Kısa sürede bunun daha da artacağına inanıyorum.''
     Mursi ile başta Suriye olmak üzere bölgeyi ilgilendiren önemli konuları konuştuklarını aktaran Cumhurbaşkanı Gül, ''Dün de üçlü bir toplantı yapmıştık bildiğiniz gibi. Burada bazı kararlarımız var. Dışişleri bakanlarımız çalışıyorlar. Ümit ederiz ki Suriye'de akan kanın durmasına katkımız olacak'' ifadesini kullandı.
     Görüşmede, Filistin'in de konuşulduğunu dile getiren Gül, bu konuda Mısır'ın yaptıklarının Türkiye tarafından çok takdir edildiğini vurguladı.
     Ziyaretinde kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için ''değerli kardeşim''olarak hitap ettiği Mursi'ye teşekkür eden Gül, sözlerini Mısır halkına Türk halkının selamlarını ileterek bitirdi.
    
    ''Her şeyi çok açık konuştuk''
         
Gül ve Mursi, açıklamalarının ardından soruları da yanıtladı.
    
Bir gazetecinin, dün Türkiye-Mısır ve İran arasında gerçekleştirilen toplantıyı anımsatarak, ''Bu toplantıdan somut ne sonuç çıktı- Sayın Ahmedinejad'ın Suriye rejiminin yanında koşulsuz durmasını geriye çekebildiniz mi- Ne mesajlar verdiniz-'' sorusunu Gül, şöyle yanıtladı:
    
''Suriye konusunun hepimiz için birinci öncelikli konu olduğunu söylemek isterim. Suriye'de olup bitenleri seyrederken sanki kendi evimizin içi yanıyor, yıkılıyor ve kendi insanlarımız ölüyor gibi görüyoruz. Suriye meselesi bu kadar çok içimizi yakıyor.
    
Dünkü konferans marjında, bunun için, Mısır, İran ve Türkiye olarak bir araya geldik. Suudi Arabistan da çok yakın bu konuyla ilgileniyor ama biz üçümüz bir araya geldik. Burada her şeyi çok açık konuştuk kendi aramızda. Suriye'nin bu şekilde kendini tüketmesine fırsat vermemek için bazı çalışmalar başlattık, dışişleri bakanlarımız bunların detaylarını şu anda konuşuyorlar. Ümit ederim ki bu kötü gidişatın durmasına katkımız olur.''
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER