ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 18:04

Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin 3. yıldönümü


Bosna Hersek'te yaşayan Mısırlılar, ülkelerinin Saraybosna Büyükelçiliği önünde toplanarak, darbe karşıtı protesto düzenledi.

Bosna Hersek Mısır Diasporası Derneği tarafından organize edilen protestoya katılan Mısır vatandaşları, kendilerinin de Mısır halkının bir parçası olduğunu ve seçilmiş ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye karşı yapılan askeri darbeye karşı olduklarını bildirdi.

Ellerinde Mısır bayrakları, Mursi'nin fotoğrafları, üzerinde Rabia işaretinin bulunduğu ve ''Sadece Avrupa için değil, herkes için demokrasi'', ''Mısır Ordusu kendi halkını öldürüyor'' yazan dövizler taşıyan protestocular, Arapça sloganlar attı.

Bosna Hersek Mısır Diasporası Derneği Başkanı Aladin Said Ali Abdelal, burada yaptığı açıklamada, üç yıl önce bugün Mısır'da devrimin gerçekleştiğini ve diktatör Hüsnü Mübarek'in devrildiğini hatırlatarak, ''Malesef, Mübarek rejimi bugün de ülkede kaos ve sorun yaratmaya devam ediyor. Bu rejim, halkın seçtiği Muhammed Mursi'yi devirdi. Bu rejim, halkın seçtiği meclisi de ortadan kaldırdı'' diye konuştu.

Bosna Hersek Mısır Diasporası Derneği üyesi Muhammed Mahmud da amaçlarının, Mısır'da bir askeri darbenin yapıldığını ve bu askeri darbe aracılığıyla kanunlara aykırı bir şekilde hükümet kurulduğunu tüm dünyaya göstermek olduğunu söyledi.

Bosna Hersek'te yaşayan hiçbir Mısır vatandaşının geçtiğimiz günlerde yapılan referandumda oy kullanmadığını belirten Mahmud, ''Çünkü biz onların, kendi halkını öldüren iktidarını tanımıyoruz. Bugün, Mısır genelinde halk sokaklara ve meydanlara çıkarak, 60 yıldan fazla süredir ülkede hüküm süren askeri rejimi istemediğini haykırdı'' dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER