ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Eylül 2013 Pazar 10:05

Mısır yönetimine çağrısı


Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Uryan, Mısır yönetimine, göstericilere karşı şiddeti bırakma ve ülkedeki krizi çözmek için uluslararası arabuluculuğu kabul etme çağırısında bulundu.

Uryan, El-Cezire televizyonunda yayınlanan görüntüde, Mısır yönetiminden gösterilerin barışçıl bir şekilde karşılanmasını ve ülkedeki krizin çözümü için uluslararası toplumun arabuluculuğunun kabul edilmesini talep etti. Uryan, "Meşruiyet, halk tarafından referandumla kabul edilen anayasaya saygı ve halk tarafından seçilen meclisin geri dönmesi üzerine kurulu hiçbir girişime kaşı değiliz" dedi.

Göstericilerin, gösterilerinin barışçıl olması konusunda ısrarlı olduklarını kaydeden Uryan, "Biz barışçıl devrimimizde, maruz kaldığımız her türlü şiddete rağmen, ülkemizde daha önce de barışçıl yollarla gerçekleştirilen ve başarıya ulaşan devrimler doğrultusunda hareket ediyoruz" diye konuştu.

Ülkenin güneyindeki Sina'da yaşanan şiddet olaylarına da değinen Uryan, uzun süreli ötekileştirmeye karşı oluşan tepkiden kaynaklandığını söyledi. Uryan, "Öyleyse biz her türlü şiddeti kınadığımız gibi devleti, silahlı kuvvetleri ve güvenlik güçlerini de karşı şiddete fırsat vermemek için şiddeti bırakmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.
Sina bölgesinde, 3 Temmuz'da ülkenin ilk seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbeyle görevden alınmasının ardından şiddet olayları baş gösterdi ve güvenlik birimlerine karşı düzenlenen silahlı saldırılarda onlarca asker ve polis hayatını kaybetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER