ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 22:49

Mısır ve Suriye'deki katliamlara tepkiler


Kocaeli Kardeşlik Platformu üyesi bir grup, Mısır'daki darbe karşıtlarına yönelik katliam ve Suriye'deki kimyasal saldırıya tepki gösterdi.
Bazı siyasi parti, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan grup, Merkez Bankası önünde toplandı.
Aralarında Ak Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve çok sayıda siyasi partinin il başkanlarının bulunduğu grup, "Katil cuntalar hesap verecek"," Katil Sisi, katil Esed" ve "Katil Esed, Suriye'den defol" sloganları atarak Sabri Yalım Parkı'na yürüdü.
Grup adına açıklama yapan MÜSİAD Kocaeli Şube Başkanı Recep Bilal Şengün, Mısır ve Suriye başta olmak üzere Doğu Türkistan, Arakan, Myanmar ve dünyanın birçok noktasındaki müslümanlara yönelik katliamlara dur demek için bir arya geldiklerini belirtti.
Şengül, "çağın firavunu" olmak için birbirleriyle yarışan rejimlerin Suriye'de 3 yıl içerisinde 100 bin kişiyi, Mısır'da da 1 ay içerisinde 7 bin kişiyi katlettiklerini ifade ederek, Doğu Türkistan'da da yıllardır katliam yapan Çin'in geçen hafta onlarca Uygur Türkü'nü namaz sırasında katlettiğini dile getirdi.
Şengün, Gezi Parkı odaklı olaylar sırasında saatlerce yayın yapan yurt dışı kuruluşlarının katliamlar karşısında tavırlarıyle yüzkarasına imaza attıklarını vurgulayarak, "Acımasızca katledilen sivilleri, karşılıklı mücadele sonucunda yaşamını yitirenler olarak gösterdiler. Demokrasiye karşı darbenin, katliama karşı rejimin yanında yer alarak 'karartma' uyguluyorlar" ifadelerini kullandı.
Tekbir getirerek "Rabia" işareti yapan gruptakiler, daha sonra yapılan duanın ardından dağıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER