ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Eylül 2013 Çarşamba 12:15

Mısır ve Suriye'deki katliamlara tepki için 350 kilometre yürüdü


Mısır ve Suriye'deki katliamları protesto etmek amacıyla Ankara'dan İstanbul'a yürüyen İbrahim Çolak, Kocaeli'ye ulaştı.
Ankara Hacı Bayram Camisi'nden 2 Eylül'de ailesi ve arkadaşları tarafından uğurlanan 50 yaşındaki Çolak, 9 günlük yolculuğun ardından Kocaeli'ye ulaştı.
Şimdiye kadar yaklaşık 350 kilometre yürüyen Çolak, pazar günü İstanbul Fatih Camisi'ne ulaşarak, yürüyüşünü sonlandırmayı hedefliyor.
Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır ve Suriye'de kendi orduları tarafından katledilen mazlum Müslüman halkın yanında yer almak için "Kardeşlik Yürüyüşü" adı altında bir yürüyüş başlattığını anlattı.
Yaklaşık 15 gün sürecek yolculuğunun pazar günü İstanbul Fatih Camisi'nde sona ereceğini belirten Çolak, "Şu ana kadar çok güzel geçti. Ayaklarım kendi doğallığı içinde biraz yıpranmış olsa da bir sıkıntı yok hamd olsun. Yolda çeviren, fotoğraf çektiren, bir şeyler ikram etmek isteyenler oluyor. Bu, özel bir şey. Belki birçok insan benimle birlikte şu anda yürüyor, yanımda olduğunu hissettiriyor. Ben burada kardeşlerim adına yürüyorum" diye konuştu.
- "Eşime 1 gün öncesinden haber verdim"
Çolak, kardeşlik kavramını herkesin yeniden sorgulaması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:
"Çünkü Suriye ve Mısır'da günde 100 kişi ölürken ve biz bu insanlara 'kardeşimiz' derken yatağımızda çok rahat yatmamamız gerektiğini düşünüyorum. Gerek dua etmemiz, gerek de ağlamamız gerekir. Şu ana kadar yaklaşık 350 kilometre yürüdüm. Bu yolculuğa çok hesap ederek çıkmadım. Eşime bile 1 gün öncesinden haber verdim. 'Bismillah' dedim ve yola çıktım. Kardeşlerimin duaları beni buraya kadar getirdi. İnşallah son 4-5 günde bir sıkıntı olmadan İstanbul'a varırım."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER