ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Mayıs 2013 Salı 16:17

Mısır ve Nijerya'da iş fırsatlarını araştırdı


Tokat Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (AKSİAD) 10 üyesi Mısır ve Nijerya’ya iş gezisi düzenledi.

AKSİAD, Türkiye- Mısır ve Nijerya arasındaki ticareti geliştirme ve üyelerinin yurt dışı pazarlarının potansiyelinden daha fazla pay almalarını sağlamak amacıyla düzenlediği gezi, işadamlarından yoğun ilgi gördü. İkili iş görüşmelerinin de yapıldığı gezide, Tokatlı girişimciler faaliyet alanları ile ilgili Mısırlı ve Nijeryalı işletme sahipleri ile bir araya gelme fırsatı buldu. Başta inşaat, otomotiv, tarım, gıda, turizm ve mobilya ile ilgili işletme sahipleri ile bir araya gelmeler sağlandı. İş görüşmelerinin ardından kültürel ve turistik bir gezide gerçekleştirilmiş oldu. İlk olarak Mısır’ın başkenti Kahire’de Türk girişimcilerinin faaliyete geçirdiği Selahattin Türk Koleji’nde akşam yemeği yiyen heyet, Nil Nehri’nde yapılan tekne gezisine katıldı. Piramitler, Selahattin Eyyübi Kalesi, Kavalalı Mehmet Alipaşa Camii ve Kahire Müzesi gezildi.

Daha sonra Nijerya’ya geçen heyet Başkent Abuja’da Türk iş adamlarının ev sahipliğinde Türk okulunda okuyan Nijeryalı öğrenciler, Türk-Nijerya bayrakları ile AKSİAD heyetini karşıladı. Nijerya’nın ulusal kıyafetleri ile öğrencilerin dans gösterilerinde bulunması duygulu ve beraberinde eğlenceli anlara sahne oldu.
Türk iş adamlarının organize ettiği Nijeryalı iş adamları ile ikili iş görüşmelerinde bulunan heyet, görüşmeler sonrası Nijerya’nın gelecekteki en önemli sağlık hizmeti olarak gösterilen Nizamiye Hospitol Türk Hastanesi'nde incelemelerde bulundu. Abuja’nın Kalkınma Ajansı ile görüşerek yatırımlar hakkında geniş bilgiler alınmasının ardından, Kaduna ve Kano şehirlerine ziyaret gerçekleştirildi.

Her yıl düzenli olarak yurt içi ve dışı gezi proğramları düzenlendiklerini kaydeden Mehmet Samur, Tokatlı iş adamlarına yapabilecekleri yatırımlar noktasında yardımcı olmak için değişik organizasyonlara götürüldüklerini belirtti. Amaçlarının ildeki ekonomik yapıyı arzu edilen seviyelere çıkararak canlanmasına, gelişmesine katkıda bulunmak olduğunu hatırlatan Samur, önümüzdeki günlerde de İspanya gezisi yapılacağını söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER