ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Şubat 2014 Perşembe 15:56

Mısır Savunma Bakanı Sisi ve Dışişleri Bakanı Fehmi Rusya'da


Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi'nin Moskova'daki temaslarında iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğini konu alan Hükümetlerarası Komisyon toplantısının 28 Mart'ta Moskova'da düzenlenmesi kararı çıktı.
Sisi ve Fehmi'nin Rusya'nın başkenti Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile 2+2 formatında yaptığı görüşmelerin ardından ortak açıklama metni yayımlandı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan metinde, iki ülke ilişkilerine ivme kazandırmayı amaçlayan Hükümetlerarası Ekonomik ve Ticaret Komisyonu toplantısının 28 Mart'ta Moskova'da düzenlenmesine karar verildiği belirtildi.
Metinde ayrıca, 2+2 görüşmeleri esnasında tarafların ele aldığı konularla ilgili bilgi verildi. Buna göre, görüşmede bakanlar, ekonomik, ticari ve askeri konular başta olmak üzere Rusya-Mısır ilişkilerinin gelişimini detaylı bir şekilde ele aldı.
Rusya ve Mısır'ın askeri alandaki işbirliğine ivme kazandıracak belgelerin hazırlanması sürecinin kısaltılması konusunda anlaşılırken, iki ülke orduları arasında deniz ve hava kuvvetlerindeki işbirliğinin geliştirilmesi konusu üzerinde duruldu. Bu kapsamda, Mısırlı askerlerin Rusya'da eğitim alması, ortak tatbikatlar ve heyet değişimi fikirleri gündeme geldi.
Rus ve Mısırlı bakanlar, güncel bölgesel ve küresel krizleri de detaylı bir şeklide değerlendirdi. Devletlerin egemenlik haklarına saygı gösterilmesi ve krizlerin çözümünde diyalog yolunun tercih edilmesi konusunda ortak fikir beyan edildi. Bölgesel ve uluslararası terörizmi de değerlendiren bakanlar, bu konuda ciddi önlemler alınmasını istedi.
Görüşmede ayrıca, Suriye krizi başta olmak üzere, İsrail-Arap ülkeleri ilişkileri, Nil nehri ve su problemi, Sudan, Libya ve Tunus'daki siyasi durum gibi konular da görüşüldü.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER